Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Białorusini w Polsce drugą najliczniejszą grupą cudzoziemców

Białorusini w Polsce drugą najliczniejszą grupą cudzoziemców fotolia.pl

Drugą najliczniej reprezentowaną grupą cudzoziemców w Polsce są obywatele Białorusi. Liczba Białorusinów posiadających ważne zezwolenia na pobyt przekroczyła 50 tys. osób. Zdecydowany wzrost skali migracyjnej w tym przypadku zauważalny jest od sierpnia 2020 r.

 

Jak czytamy na rządowej stronie ułatwienia w wydawaniu wiz i dostępie do rynku pracy sprawiły, że Polska stała się bardzo atrakcyjnym kierunkiem dla białoruskich migrantów. Przedsiębiorcy i specjaliści z branży IT mogą korzystać z programu Poland. Bussines Harbour - kompleksowego pakietu ułatwiającego relokację na terytorium Polski. Posiadacze tzw. wiz humanitarnych mogą natomiast podejmować pracę bez konieczności posiadania dodatkowych zezwoleń.

W efekcie, od początku 2021 r. liczba obywateli Białorusi posiadających ważne dokumenty pobytowe wzrosła o ok. 90 proc. Większość Białorusinów dysponuje zezwoleniami na pobyt stały wydanymi w związku z posiadaniem polskiego pochodzenia i Kart Polaka. Systematycznie rośnie także liczba osób z zezwoleniami na pobyt czasowy. W zdecydowanej większości są one wydawane w związku z podejmowaniem pracy.Z Białorusi do Polski emigrują w zbliżonej proporcji mężczyźni i kobiety. Z nieco ponad 50 tys. obywateli Białorusi posiadających ważne karty pobytu, ok. 55 proc. to osoby w przedziale wiekowym 20-39 lat. Dzieci i młodzież poniżej 20. roku życia stanowią 17 proc., a osoby powyżej 40 lat – ok. 28 proc.

Rozmieszczenie terytorialne Białorusinów osiedlających się w Polsce jest dość nierównomierne. Większość zamieszkuje województwo mazowieckie - 19 tys. osób oraz podlaskie - 9 tys. osób. Ponadto, najczęściej wybieranymi regionami są: małopolskie (4,2 tys.), pomorskie (4 tys.) i lubelskie (3,2 tys.).

Od wyborów prezydenckich na Białorusi z sierpnia 2020 r., utrzymuje się również zwiększona liczba osób ubiegających się w Polsce o udzielenie ochrony międzynarodowej. Decyzje o przyznaniu takiej ochrony otrzymało już prawie 3 tys. Białorusinów.

Powyższe dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo na podstawie wiz.

Źródło: Urząd do Spraw Cudzoziemców

Pt., 15 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła