Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dofinansowanie WTZ i ZAZ

Dofinansowanie WTZ i ZAZ fotolia.pl

Dofinansowanie dla placówek wspierających osoby z niepełnosprawnościami wynosi od 2022 r. odpowiednio: 24 096 zł dla WTZ i 27 500 zł dla ZAZ.

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez premiera Mateusza Morawieckiego wysokość kwoty na dofinansowanie kosztów rocznego pobytu jednego uczestnika w WTZ wzrośnie w roku 2022 i w latach następnych do kwoty 24 096 zł. Według wcześniejszych założeń miało to być 22 896 zł.

W przypadku ZAZ wysokość dofinansowania podniesiono z kwoty 18,5 tys. zł do 22 tys. zł w roku 2019. Był to pierwszy wzrost od dekady. Wysokość ta w 2019 r. była podwyższona po raz drugi do kwoty 22 750 zł. Następnie wsparcie zwiększyło się do 25 tys. zł w 2020 i 2021 r.

Jednostki, które zamierzają utworzyć WTZ, muszą złożyć do powiatowego centrum pomocy rodzinie (PCPR) właściwego ze względu na siedzibę warsztatu wniosek o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kosztów utworzenia i działalności WTZ. Do wniosku należy dołączyć m.in. projekt utworzenia warsztatu, zgłoszenie co najmniej 20 kandydatów na uczestników WTZ z określeniem stopni i rodzajów ich niepełnosprawności, plan działalności warsztatu i preliminarze zarówno kosztów utworzenia warsztatu, jak i rocznych kosztów działalności.

Maksymalne dofinansowanie ze środków PFRON kosztów tworzenia WTZ wynosi 70 proc. tych kosztów, natomiast kosztów działalności, w tym wynikających ze zwiększonej liczby uczestników WTZ – 90 proc. tych kosztów.

Jednostki starające się o utworzenie ZAZ muszą złożyć do marszałka województwa wniosek i zawrzeć umowę o dofinansowanie ze środków PFRON. Maksymalna kwota dofinansowania do utworzenia ZAZ nie może przekroczyć 65 proc., a dofinansowanie funkcjonowania – 90 proc.

Źródło: MRiPS 

Pt., 14 St. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek