Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rynek pracy odrabia straty po pandemii

Rynek pracy odrabia straty po pandemii fotolia.pl

Polski rynek pracy odrobił straty w zatrudnieniu wynikające z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Z danych Eurostatu wynika, że w trzecim kwartale bieżącego roku pracowało o 377 tys. osób więcej niż przed rokiem. Sytuacja jest też lepsza niż w analogicznym okresie 2019 roku, czyli jeszcze przed wybuchem pandemii.

Według danych Eurostatu zatrudnienie w Polsce w III kwartale 2021 r. wzrosło już po raz trzeci – uwzględniając analogiczny kwartał minionego roku oraz okresu przed pandemicznego, a więc roku 2019.

Liczba osób pracujących w naszym kraju w III kwartale br. wyniosła ponad 16,7 mln osób – o 377 tys. więcej niż przed rokiem i o 318 tys. zatrudnionych więcej niż przed dwoma laty. Zatrudnienie wzrosło odpowiednio o 2,3 proc. oraz 1,9 proc.

Rok 2020 był trudny, zdominowany przez pandemię i wynikające z niej zamrożenie gospodarki. Dane unijnego urzędu statystycznego o zatrudnieniu wskazują jednak na odbicie na rynku pracy. Stabilną sytuację na rynku pracy w Polsce potwierdzają też dane Głównego Urzędu Statystycznego o bezrobociu, które w październiku wyniosło 5,5 proc. i osiągnęło poziom z lutego 2020 roku, czyli tuż przed pandemią.

Rynek pracy nadal poszukuje pracowników, pomimo trudności dla wielu branż gospodarki wynikających z ograniczeń i obostrzeń COVID-19 powstałych w roku 2020.

Polska dobrze wygląda na tle pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej. Poziom zatrudnienia w państwach UE w III kwartale 2021 roku wzrósł nieznacznie do analogicznego okresu 2019 roku o 0,1 proc, zaś w przypadku państw strefy euro zatrudnienie jest ujemne i nie powróciło do poziomu sprzed pandemii wynosząc -0,1 proc.

Źródło: gov.pl

Pt., 3 Gr. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska