Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Coraz bliżej zmian w wypłacaniu 500+

Coraz bliżej zmian w wypłacaniu 500+ fotolia.pl

Po pierwszym czytaniu w Sejmie jest już projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Najważniejsza zmiana jaka przewidziana jest w tej ustawie to przeniesienie obsługi programu „Rodzina 500+”, którą zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Drugą dużą zmianą jest składanie wniosków wyłącznie online, a także wypłata świadczenia na konto, czyli odejście od wypłat w gotówce.

Na potrzeby obsługi programu „Rodzina 500+” przekazywane jest – na przykładzie roku 2020 – 0,85 proc. wydatkowanych środków, czyli jest to kwota 326,8 mln zł. Resort planuje, aby od 1 stycznia przyszłego roku operacjonalizację zadania wypłaty świadczenia „Rodzina 500+” przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Koszty obsługi tego programu przez samorządy w roku 2020 wyniosły ponad 326 mln zł. Zakład Ubezpieczeń Społecznych teoretycznie będzie otrzymywał za realizację tego programu 0,1 proc.

W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejął już obsługę programu „Dobry start”. Kolejna proponowana zmiana w programie „Rodzina 500+” dotyczy wniosków. Podobnie jak w przypadku „Dobrego startu”, wkrótce wnioski o świadczenie wychowawcze złożymy wyłącznie online. Jak wskazano, jeszcze w 2018 r. 32,3 proc. wniosków zostało złożonych przez Internet. W 2019 r. było to już 65,8 proc., a w pierwszych czterech miesiącach 2021 r. – aż 84 proc.

Nowelizacja ustawy zakłada także, że świadczenie wychowawcze wypłacane będzie jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Co ważne, już dzisiaj jedynie w przypadku niespełna 2 proc. osób wypłata odbywa się w innej formie niż na rachunek bankowy.

Źródło: MRiPS 

Sob., 18 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek