Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wypłata czternastek będzie automatyczna

Wypłata czternastek będzie automatyczna fotolia.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych  automatycznie wypłaci czternaste emerytury, bez wniosku zainteresowanych. Oznacza to, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku, aby otrzymać to świadczenie.

Czternasta emerytura będzie przysługiwała tym osobom, które na dzień 31 października br. będą posiadały prawo do emerytury, renty socjalnej, renty i świadczenia przedemerytalnego. Wysokość świadczenia będzie wynosiła 1250,88 zł.

Jednak świadczenie to nie będzie przysługiwało wszystkim w pełnej kwocie, czternastej emerytury w wysokości 1250,88 zł nie otrzymają osoby, które pobierają obecnie główne świadczenie (emeryturę, rentę) w wysokości 2 900 zł netto. Czternasta emerytura w takim wypadku będzie pomniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Przykład: Jeżeli emerytura pana Adama wynosi 4000 zł netto, to oznacza to, że otrzyma on jedynie 150,88 zł czternastej emerytury.

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Czw., 9 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek