Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mniej bezrobotnych w urzędach pracy

Mniej bezrobotnych w urzędach pracy fotolia.pl

Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu sierpnia br. 5,8 proc. Oznacza to, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca pozostała bez zmian, a w zestawieniu z sierpniem 2020 roku spadła o 0,3 pkt. proc. W ubiegłym miesiącu w urzędach pracy zarejestrowanych było 961,8 tys. osób bezrobotnych. Minister Marlena Maląg podkreśla, że sytuacja na rynku pracy jest lepsza niż przed rokiem.

Od pół roku poziom bezrobocia rejestrowanego w Polsce zmniejsza się. W porównaniu do stanu z końca lipca 2021 roku liczba osób figurujących w rejestrach urzędów pracy zmniejszyła się o 13,1 tys. osób, czyli o 1,3 proc.

W analogicznym okresie do sierpnia, od ubiegłego roku poziom rejestrowanego bezrobocia zmniejszył się o 1,6 tys. osób, tj. o 0,2 proc., co oznacza, że sytuacja na rynku pracy w 2021 roku kształtowała się korzystniej niż rok wcześniej. Poziom bezrobocia w końcu sierpnia br. był o 66,2 tys. (o 6,4 proc.) niższy niż przed rokiem.

W żadnym województwie bezrobocie nie przekraczało 9 proc. i kształtowało się w przedziale od 3,4 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. w województwie warmińsko-mazurskim.

W sierpniu 2021 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 113,3 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To 16,9 tys. (17,5 proc.) więcej niż w sierpniu 2020 roku.

Według opublikowanych 1 września br. danych w lipcu 2021 roku zharmonizowana stopa bezrobocia, liczona według definicji przyjętej przez Eurostat, wyniosła w Polsce 3,4 proc. wobec 6,9 proc. unijnej średniej i 7,6 proc. w strefie euro. Polska zajęła czwarte miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w Unii Europejskiej.

Więcej informacji tutaj.

Źródło: MRPiPS

Czw., 9 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła