Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Spadek bezrobocia w maju 2021 r.

Spadek bezrobocia w maju 2021 r. fotolia.pl

”W maju br. wzrost przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w skali roku był wyższy od notowanego przed miesiącem. W kolejnym miesiącu z rzędu obniżyła się liczba zarejestrowanych bezrobotnych oraz stopa bezrobocia rejestrowanego, choć nadal były one nieco wyższe niż przed rokiem” – czytamy w miesięczniku o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju wydawanym przez GUS.

Według najnowszych danych w I kwartale 2021 r. utworzono więcej nowych miejsc pracy niż rok wcześniej oraz zmniejszyła się liczba likwidowanych miejsc pracy. Odsetek miejsc zlikwidowanych w związku z sytuacją epidemiczną był wyraźnie wyższy niż w poprzednim kwartale oraz nieco niższy niż przed rokiem.

W okresie styczeń–maj br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6323,5 tys. i było o 0,8% niższe niż w analogicznym okresie ub. roku. Te same dane w maju br. ukształtowały się na poziomie 6338,5 tys. i były o 2,7% wyższe niż przed rokiem (wobec wzrostu o 0,9% w kwietniu br. oraz spadku o 3,2% w maju ub. roku).

„W końcu maja br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 1026,7 tys. bezrobotnych, tj. mniej niż w kwietniu br. (o 27,1 tys., tj. o 2,6%), ale więcej niż w maju ub. roku (o 15,0 tys., tj. o 1,5%). Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,1%, tj. była o 0,2 p.proc. niższa niż przed miesiącem oraz o 0,1 p.proc. wyższa niż rok wcześniej” – podaje GUS.

Bezrobotni zarejestrowani w końcu maja br. to głównie kobiety (53,6%, tj. o 0,3 p.proc. mniej niż rok wcześniej). Porównując analogiczny okres w 2021 roku oraz 2020 roku, obniżył się odsetek osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy (przed rokiem notowano jego wzrost o 1,0 p.proc.) oraz absolwentów. W maju br. nastąpił wzrost osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku, nieposiadających kwalifikacji zawodowych oraz dotychczas niepracujących.

Więcej informacji tutaj.

Źródło: GUS

Pt., 2 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła