Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Żebranie przeniosło się do Internetu

Żebranie przeniosło się do Internetu fotolia.pl

Na kota, wymarzony tatuaż, działkę pod nowy dom, na opłacenie mandatu, na wycieczkę dookoła świata – w mediach społecznościowych krążą tysiące zbiórek internetowych. Oprócz tych, co oczywiste, bardzo potrzebnych na ratowanie zdrowia i życia pojawiają się też bardziej absurdalne. Żebranie w XXI wieku przeniosło się do sieci i tam świeci triumfy. Dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie, na co ofiarujemy swoje pieniądze.

Należy pamiętać, że zgodnie z obecnymi przepisami prawa natarczywe żebractwo jest karalne. Zgodnie z art. 58 kodeksu wykroczeń grozi za nie: nagana, grzywna do 1 500 zł lub ograniczenie wolności. Karalne nie jest samo żebranie, lecz żebranie natarczywe, lub w sytuacji gdy mamy źródło utrzymania, lub posiadamy możliwości zarobkowe. W tym zakresie Policja może podjąć czynności wyjaśniające i sprawdzić, czy żebrzący ma źródło utrzymania.

Nowoczesne żebractwo rozwija się w Internecie, a pomysły zbierających zaskakują. Prawo polskie zabrania zbiórek internetowych związanych z działalnością przestępczą np. zbiórka na opłacenie kaucji czy mandatu. Podobnie nielegalne jest także wydanie zebranych środków na cel inny, niż określony w opisie zbiórki. W takim przypadku można narazić się na oskarżenie o wprowadzenie darczyńców w błąd.

Za każdym razem warto dokładnie przyjrzeć się komu i za pomocą jakiej platformy internetowej chcemy pomóc. Może się bowiem okazać tak, że jest to typowe oszustwo a co gorsza z naszego konta zniknęła większa suma pieniędzy niż planowaliśmy. Nie od dziś bowiem wiadomo, że Internetowi naciągacze i żebracy są coraz bardziej bezczelni i coraz to bardziej kreatywni w szukaniu sposobów na łatwy i szybki zarobek.

Czw., 15 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek