Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Program Aktywny Samorząd – można już składać wnioski

Program Aktywny Samorząd – można już składać wnioski fotolia.pl

Od 1 marca można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu Aktywny Samorząd. Uzyskane środki należy przeznaczyć na wsparcie osób z niepełnosprawnościami w takich obszarach jak poruszanie się, transport, zakup specjalistycznego sprzętu, a także szkolenie czy edukację policealną. W 2020 r. na program „Aktywny samorząd” przeznaczona jest rekordowa kwota 181,5 mln zł.

Dofinansowanie uzyskane w programie Aktywny Samorząd można przeznaczyć na pomoc w zdobyciu wykształcenia a także aktywność zawodową dla osób z niepełnosprawnościami. To również pomoc w zakupie specjalistycznego sprzętu, jak montaż oprzyrządowania do posiadanego samochodu, zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, zakup sprzętu elektronicznego. Głównym celem programu jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji.

Program składa się z dwóch części, tzw. modułów. Pierwszy dotyczy m.in. pomocy w pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, zakupie sprzętu elektronicznego, wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym czy protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne. To także pomoc w utrzymywaniu aktywności zawodowej. Drugi moduł obejmuje natomiast pomoc w uzyskaniu wyższego wykształcenia osobom uczącym się w szkole policealnej, w kolegium lub szkole wyższej.

Beneficjentem programu są samorządy na poziomie powiatowym, dla których dofinansowanie jest uzupełnieniem działań w ramach zadania własnego, jakim jest wsparcie osób z niepełnosprawnościami.

Oprócz rekordowego budżetu, jaki w roku 2020 został przeznaczony na program, zmniejszono także wymagany udział własny przy zakupie sprzętu elektronicznego dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i dysfunkcją wzroku – z 30 proc. na 10 proc. ceny brutto oraz przy zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub napędu elektrycznego do wózka ręcznego – z 35 proc. na 25 proc. ceny brutto.

Dużą nowością jest też możliwość składania wniosków w programie drogą elektroniczną. Taka opcja została udostępniona zainteresowanym dopiero od tego roku. Aby złożyć wniosek on-line, należy wejść na tzw. SOW, czyli System Obsługi Wsparcia, dostępny na stronie: www.sow.pfron.org.pl

Ważne terminy:

  • 1 marca br. – Rozpoczęcie naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW)
  • 31 marca br. – Termin zakończenia przyjmowania wniosków o dofinansowanie w Module II w ramach roku szkolnego/akademickiego 2019/2020
  • 31 sierpnia br. – Termin zakończenia przyjmowania wniosków o dofinansowanie w Module I
  • 10 października br. – Termin zakończenia przyjmowania wniosków o dofinansowanie w Module II w ramach roku szkolnego/akademickiego 2020/2021

Więcej informacji o programie można uzyskać na stronie: https://www.pfron.org.pl/  

Źródło: MRPiPS

Sob., 7 Mrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska