Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Aktywna mama

Aktywna mama fotolia.pl

Dla kobiety urodzenie i wychowywanie dziecka zwykle wiąże się z długą przerwą w życiu zawodowym.  Powrót nie jest łatwy. Często po powrocie do pracy, szybko ją tracą, wielu pracodawców w dalszym ciągu uważa, że kobieta z dziećmi nie jest dobrym pracownikiem. Tylko niewielu decyduje się wprowadzić elastyczne formy pracy na odległość, które byłyby ułatwieniem dla kobiet wychowujących dzieci. 
Aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, warto inwestować w podniesienie swoich kwalifikacji. Można wybrać studia podyplomowe, kursy, dobrym rozwiązaniem dla młodych matek jest również  e-learnig.

Można skorzystać z bogatej oferty projektów współfinansowanych ze środków unijnych, zatem uczestniczki nic nie płacą za szansę zdobycia nowych umiejętności. Wiele kobiet, które po urodzeniu dziecka chciały wrócić na rynek pracy, brało udział w różnych projektach finansowanych UE.

Motywacja do wzięcia udziału w kursach czy szkoleniach była bardzo różna, niektórymi kierowała chęć dokształcenia, zyskanie nowych umiejętności,  innymi możliwość „wyrwania” się z domu,  podbudowania pewności siebie, a także okazja do poznania nowych osób. Zachętą do korzystania z działań adresowanych do pań z dziećmi jest zapewnienie opieki nad maluchami na czas obecności na zajęciach.

Przykładem takiego projektu jest ”Aktywna mama” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Działania adresowane były do kobiet – matek z Krakowa i okolic, które chcą wrócić na rynek pracy. Szkolenia obejmowały zarówno rozwój umiejętności miękkich jak i zyskanie kwalifikacji niezbędnych do pracy (kurs języka angielskiego, prawo jazdy, kurs komputerowy). Uczestniczki brały udział w warsztatach integracji zawodowej, aktywnego poszukiwania pracy oraz indywidualnych spotkaniach z doradcą zawodowym. Na czas zajęć zorganizowana była opieka nad dziećmi.

Na Mazowszu realizowano projekt „Krok do przodu – kompleksowe szkolenia dla matek powracających na rynek pracy” skierowany do 100 kobiet podejmujących pracę po urlopach wychowawczych i macierzyńskich. Organizowano kursy języka angielskiego i użytkowania technologii komputerowych.

Projekt „Mam dzieci i mam pracę” realizowany przez Fundację MANZANA i  Warszawskiego Centrum Kobiet, aktywizował kobiety do wejścia na rynek pracy.  Aby pomóc matkom w rozwoju i umożliwić budowę kariery zawodowej, zapewniono warsztaty psychologiczne, doradztwo zawodowe, szkolenia z Aktywnego Poszukiwania Pracy, szkolenia z autokreacji i wizażu, a także rozwiązania nowatorskie jak grupa wsparcia, psychoterapia oraz warsztaty dla partnerów, aby łatwiej zaakceptowali sytuację zmiany w domu.

Inicjatywa „Dla zdrowia i urody życia” podjęta przez  Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych - Sejmik Wojewódzki, była adresowana do matek wychowujących dzieci niepełnosprawne. 40 kobiet wzięło udział w szkoleniach ogólnych (obsługa komputera i Internetu, kurs z zakresu działalności NGO i pozyskiwania środków finansowych na działalność gospodarczą, warsztaty psychologiczne) i zawodowych (sprzedawca-księgowy, kosmetyczka-wizażystka, masażystka i kucharz małej gastronomii). W ramach projektu zwrócono koszty dojazdu, a  samotnym matkom zapewniono opiekę nad dzieckiem.

Aktualnej oferty szkoleniowej można szukać na stronie www.inwestycjawkadry.info.pl

fot. sxc.hu

Sob., 12 Mrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna