Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej – projekt

Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej – projekt fotolia.pl

17 lipca br. na posiedzeniu Zespołu ds. Rozwiązań Systemowych w Zakresie Ekonomii Społecznej zaprezentowano założenia Paktu publiczno-społecznego na rzecz zwiększenia udziału obywateli i wspólnot samorządowych w rozwoju ekonomii społecznej wpierającej działania na rzecz spójności społecznej 2020, projektu Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej (KPRES) oraz projektu ustawy o przedsiębiorstwie społecznym i wspieraniu ekonomii społecznej.

Program Rozwoju Ekonomii Społecznej ma być programem rozwoju w rozumieniu art. 15, ust. 4 pkt. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju i stanowi tym samym dokument o charakterze operacyjno-wdrożeniowym, ustanowiony w celu realizacji średniookresowej strategii rozwoju kraju – Strategii Rozwoju Kraju 2020 oraz Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego, Strategii Rozwoju Kapitału Ludzkiego, Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego oraz innych strategii rozwoju.

Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej nie ma opisywać całościowego rozwoju ekonomii społecznej, a jedynie definiować działania podejmowane przez władze publiczne i z wykorzystaniem środków publicznych, w celu wzmocnienia tego sektora. Wzmocnienie to nie jest celem samym w sobie, a ma przyczyniać się do realizacji krajowych celów rozwojowych, takich jak zwiększenie zatrudnienia (szczególnie osób z grup trudno zatrudnianych), spójności społecznej i rozwoju kapitału społecznego.

Cel główny zdefiniowano następująco: do roku 2020 podmioty ekonomii społecznej staną się ważnym elementem aktywizacji osób w trudnej sytuacji na rynku pracy oraz dostarczycielem usług użyteczności publicznej działającymi we wspólnotach samorządowych.

Cele operacyjne to:

  • wzmocnienie roli podmiotów ekonomii społecznej we wspólnotach samorządowych,
  • powstanie i utrzymanie 35 tys. miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych,
  • wzrost skuteczności mechanizmów zarządzania i koordynacji polityki ekonomii społecznej,
  • wzrost kompetencji w obszarze ekonomii społecznej w społeczeństwie.

Pełna treść projektu Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej dostępna jest TUTAJ.

Pon., 22 Lp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel