Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Centra Integracji Społecznej – dziś i jutro

Centra Integracji Społecznej – dziś i jutro fotolia.pl

Centra Integracji Społecznej to instrument społecznej i zawodowej reintegracji osób wykluczonych społecznie. Funkcjonowanie CIS'ów jest niezwykle istotne. Jak wynika z Informacji na temat funkcjonowania ustawy o zatrudnieniu socjalnym przedstawionej w styczniu br. w Sejmie, 50% absolwentów centrów podejmuje zatrudnienie na otwartym rynku pracy albo rozpoczyna własną działalność gospodarczą. Co również bardzo ważne, najwięcej instytucji zatrudnienia socjalnego powstaje w regionach o najwyższej stopie bezrobocia.

Prowadzenie tego rodzaju placówki jest również ogromnym wyzwaniem. Dlatego w dniach 18-19 kwietnia 2013 r. w Cedzynie koło Kielc przedstawiciele tych instytucji z całego kraju, spotkali się już po raz VII w ramach ogólnopolskich spotkań sieciujących realizowanych przez Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy w ramach Projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej".

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Centrów Integracji Społecznej, partnerzy Projektu ZSWES oraz zaproszeni goście.

To kolejne spotkanie sieciujące, podczas którego kontynuowano dyskusję na temat działań, które mogłyby ułatwić codzienne funkcjonowanie CIS.

- W ramach przygotowywania się do przyszłej perspektywy finansowej oraz osiągania celów Strategii Europa 2020, Polska przyjęła na siebie ogromne zobowiązanie zmniejszenia liczby osób zagrożonych ubóstwem o 2 miliony. Nie da się osiągnąć tego celu bez szerokiego wykorzystania takiego instrumentu, jakim są Centra i Kluby Integracji Społecznej – mówi Cezary Miżejewski, ekspert ds. ekonomii społecznej, Przewodniczący Grupy Strategicznej Zespołu rządowego ds. zmian systemowych w ES.

Z możliwości, jakie niesie ze sobą CIS, korzystają głównie długotrwale bezrobotni, bezdomni, niepełnosprawni oraz ci, których społeczeństwo określiło mianem „wykluczonych społecznie". Spotkanie było więc również okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji o roli pracownika socjalnego we wspieraniu osób aktywizowanych społecznie i zawodowo. Omówione zostały zadania i problemy, z jakimi muszą poradzić sobie pracownicy socjalni w codziennych kontaktach z jego uczestnikami. Ponadto zostały dla nich zorganizowany warsztat poświęcony zagadnieniom tworzenia efektywnego systemu motywacji indywidualnej i motywacji dla beneficjentów, z którymi pracują, jak również walki z wypaleniem zawodowym w tej grupie.

Źródło: Exacto

Pt., 19 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka