Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polityka senioralna państwa pod okiem UTW

Polityka senioralna państwa pod okiem UTW fotolia.pl

Utworzenie w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej – Departamentu Polityki Senioralnej, pierwszej w historii komórki organizacyjnej w administracji centralnej odpowiedzialnej za tworzenie i rozwój działalności skierowanej do seniorów - to jeden z postulatów, jaki znalazł się w deklaracji końcowej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku (UTW).

Konferencja ta - która jednocześnie była podsumowano obchody Roku Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce, ustanowionego uchwałą Senatu z lutego 2012 r. - odbyła się 19 listopada br. w Sejmie RP. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem sprawował Marszałek Sejmu RP.

Gości powitał Poseł Michał Szczerba, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. UTW, zwracając uwagę, że w obliczu zmieniającej się sytuacji demograficznej polityka wobec starzenia się jest obowiązkowym zadaniem każdej władzy.

Otwierający Konferencję Wicemarszałek Sejmu RP Cezary Grabarczyk zapewnił wszystkich liderów ruchu UTW, że w parlamencie mają wielu przyjaciół i sojuszników, na których mogą liczyć w trakcie swej działalności. – Uniwersytety Trzeciego Wieku są znacznie lepsze, niż popularny preparat, reklamowany sloganem: „by bardziej cieszyć się życiem” – stwierdził Wicemarszałek.

Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski przekazał życzenia dla zebranych od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Anny Komorowskiej – pod której patronatem odbywał się w Polsce Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012.

- Energia seniorów z UTW jest potrzebna Polsce – powiedział minister Władysław Kosiniak-Kamysz. – Organizatorzy Uniwersytetów wychodzą znacznie ponad przeciętność, biorąc udział nie tylko w organizowaniu zajęć dla seniorów, ale czynnie uczestnicząc we współtworzeniu długofalowej polityki senioralnej.

Wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński przypomniał, co stolica zrobiła dla starszych mieszkańców, zaczynając od współorganizowania I Kongresu UTW, przez dofinansowanie 30 działających na jej terenie Uniwersytetów, z których korzysta ponad 5 tys. słuchaczy, aż po pozostałe inicjatywy sportowe i kulturalne, przeznaczone dla osób starszych, w których uczestniczył Ratusz. Zaznaczył też, że przedstawiciele UTW biorą czynny udział w społecznym zarządzaniu miastem.

Minister Kosiniak-Kamysz wziął udział w panelu eksperckim „Czy UTW mają szansę stać się partnerem w kreowaniu polityki senioralnej państwa?”. – Już jesteście równorzędnym partnerem, dzięki waszej aktywności i dojrzałości organizacyjnej – odpowiedział na pytanie postawione w tytule panelu Minister Kosiniak-Kamysz. – MPiPS zawdzięcza wam m.in. cenne uwagi, zgłoszone przy tworzeniu fundamentów polityki senioralnej.

Drugi panel ekspercki, z udziałem m.in. Przewodniczącego Senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Senatora Mieczysława Augustyna, zatytułowano: "Strategia i wyzwania dla UTW".

Zgromadzeni podpisali deklarację końcową Konferencji „Pakt na rzecz Seniorów”. Odwołują się w niej do treści założeń „Paktu” i przypominają najważniejsze szczegółowe rozwiązania, rekomendacje i postulaty. Do najistotniejszych dokonań Roku UTW zaliczono m.in. stworzenie w MPiPS Departamentu Polityki Senioralnej oraz uchwalenie i wdrożenie Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych.

Z pełną treścią przyjętego „Paktu na rzecz Seniora” można zapoznać się tutaj.

Rok UTW w Polsce jest objęty honorowym patronatem przez pierwszą damę Annę Komorowską.

Źródło: MPiPS, informacja własna

Niedz., 25 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka