Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wykluczeni, bezrobotni. Śmiało wkroczyć w samodzielność. Dobra praktyka

Wykluczeni, bezrobotni. Śmiało wkroczyć w samodzielność. Dobra praktyka fotolia.pl

Czasami, żeby zacząć nowe lepsze życie, wystarczy wyjść z domu. W Sosnowcu skutecznie zachęca się do tego bezrobotnych poprzez realizację projektu systemowego, w ramach poddziałania 7.1.1 PO KL, organizowanego przez MOPS w Sosnowcu pod nazwą „Moda na sukces – czyli krok w samodzielność". Przedsięwzięcie z samego założenia ma charakter ambitny, nie tylko ze względu na liczebność uczestników, ale także zróżnicowanie grup docelowych. Adresatami projektu są bezrobotni, poszukujący pracy lub bez zatrudnienia, w wieku aktywności zawodowej, korzystający ze świadczeń pomocy społecznej, oraz młodzież w wieku 15-25 lat, pochodząca ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Głównym celem działań projektowych jest aktywizacja klientów pomocy społecznej, przełamywanie ich wewnętrznych barier spowodowanych brakiem zatrudnienia oraz zwiększenie szans na powrót do aktywności zawodowej. Każdy z uczestników projektu bierze udział w warsztatach aktywizacyjno-psychologicznych oraz szkoleniach zawodowych. Najbardziej ambitni, zdyscyplinowani i ukierunkowani na sukces uczestniczyli w szkoleniu wyjazdowym z ekonomii społecznej, podczas którego zdobywali informacje związane z możliwościami prowadzenia działalności gospodarczej, m.in. w postaci spółdzielni lub samozatrudnienia.

Anna Sachaj, młoda atrakcyjna kobieta, zdecydowała się na założenie własnej firmy, gdyż w jej przypadku zakończenie kursu, pomysł na własny biznes oraz możliwość zdobycia kapitału początkowego zbiegły się w jednym czasie. Środki finansowe otrzymała jako osoba niepełnosprawna z PFRON, który użyczył jej wsparcia w wysokości 35 tys. zł. Otworzyła bar dla studentów, a wkrótce pojawił się nowy pomysł. Jeden z pracowników ZUS stwierdził, że przydałby się ktoś, kto mógłby dostarczać urzędnikom w godzinach pracy coś do jedzenia. Dziś wozi przekąski do kilku różnych instytucji w Sosnowcu.

Osoby biorące udział w projekcie korzystają m.in. z indywidualnego wsparcia psychologa, doradcy zawodowego, osoby długotrwale bezrobotne uczestniczą w warsztatach aktywizacyjno-psychologicznych w Klubie Integracji Społecznej. W 2008 r. zaproponowano uczestnikom aż 36 kursów, w kolejnym – 13, zaś w 2010 – około 20. Szkolenia zawodowe obejmują najróżniejsze specjalności, od kucharskich, poprzez kwalifikacje budowlane, elektryczne, aż po zastosowanie komputera w firmie, a także prowadzenie własnego mikroprzedsiębiorstwa. Popularnością cieszyły się kursy językowe.

Sukces w Sosnowcu rzeczywiście zaczął być modny, o czym świadczy to, że z naborem do projektu, nie ma żadnych kłopotów. W ramach projektu uruchomiono kilka Programów Aktywności Lokalnej, integrujące społeczności Centrum, Pogoni i Wawelu. Wyszkoleni animatorzy, wywodzący się m.in. z uczestników projektu, pracując na co dzień z osiedlowymi społecznościami, kierują potrzebujących do instytucji i organizacji udzielających najróżniejszego wsparcia. Sprawnie funkcjonują założone w ramach projektu grupy samopomocowe. Ważne jest to, że działania kierowane są nie tylko do beneficjentów, ale też do ich rodzin i otoczenia. Organizowane są warsztaty na temat, jak samodzielnie i odpowiedzialnie kształtować swoje życie zawodowe i osobiste, festyny, wyjazdy szkoleniowe, a także liczne imprezy i zajęcia dla dzieci i młodzieży.

Sylwia Porębska, kierownik projektu: Projekt był dla nas wielkim wyzwaniem, gdyż członkowie zespołu projektowego nie mieli wcześniej praktyki w pozyskiwaniu funduszy EFS. Dziś, po latach, widzimy, że nasze wysiłki mają sens. Prowadząc ewaluację z osobami, które zakończyły już udział w projekcie, mamy powody do zadowolenia. Spora grupa znalazła zatrudnienie, niektórzy założyli działalność gospodarczą.

Anna Sachaj, uczestniczka: Brałam udział w kursie umożliwiającym poznanie zasad księgowania, edukującym jednocześnie, jak stosować komputer w firmie. To stało się inspiracją do podjęcia postanowienia o pracy na swoim – i tak, trochę niespodziewanie, zostałam przedsiębiorcą. Po pierwszych pozytywnych doświadczeniach widzę przed sobą nieograniczone możliwości rozwoju. Do niedawna byłam bez zatrudnienia, dzisiaj jestem pracodawczynią i w niedługim czasie stworzę nowe miejsca pracy.

Źródło: Dobre praktyki EFS w Polsce, Projekty wyróżnione w konkursie „Dobre praktyki EFS 2010", MRR

Śr., 22 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka