Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O Centrach Usług Społecznych w Senacie

O Centrach Usług Społecznych w Senacie fotolia.pl

29 sierpnia przedstawiono w Senacie informację na temat dotychczasowego funkcjonowania Centrów Usług Społecznych.

Senackie komisje Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrzyły „Informację dla Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej o realizacji ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych w latach 2020-2022”. Informację przedstawił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jak wynika z przedstawionego raportu, od momentu uchwalenia ustawy powstało do końca 2022 r. 51 centrów, z czego 41 w ramach konkursu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Zdecydowana większość z nich została przekształcona z ośrodków pomocy społecznej.

Senatorowie i zaproszeni goście co do zasady pozytywnie przyjęli wdrażanie ustawy poprzez tworzenie CUSów. Zauważono, że po latach transformacji należy rozszerzyć myślenie o polityce społecznej niż tylko jako pomoc dla najuboższych i chorych.

Przedstawiciele środowisk samorządowych zwrócili jednak uwagę na pewne niedociągnięcia. Zarówno przedstawiciel Związku Powiatów Polskich, jak i Związku Miast Polskich zauważyli, że CUSów powstało stosunkowo mało jak na liczbę gmin. Zastanawiano się również czy powstanie CUS nie było w głównej mierze spowodowane przez możliwość zewnętrznego sfinansowania i czy idea utrzyma się, gdy potencjalne środki zewnętrzne się skończą. Przedstawiciel Związku Powiatów zauważył ponadto, że sama ustawa może z perspektywy samorządów tworzyć kolejne poziomy biurokracji, choćby przez wymogi opracowywania dokumentacji.

Obecni przedstawiciele ministerstwa rodziny nie wykluczyli doprecyzowywania ustawy w przyszłej kadencji.

Retransmisję z posiedzenia połączonych komisji można obejrzeć na stronie Senatu 

Przedstawione sprawozdanie na temat realizacji ustawy załączamy do niniejszego artykułu.

Pt., 8 Wrz. 2023 0 Komentarzy
Adrian Pokrywczyński
redaktor Adrian Pokrywczyński