Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wolny dzień w pracy na szczepienie

Wolny dzień w pracy na szczepienie fotolia.pl

Związek Powiatów Polskich pozytywnie zaopiniował, poselską propozycję, aby w dniu w którym wykonane jest szczepienie pracownika, przysługiwał dzień wolny od pracy. Inicjatywa ta pochodzi od posłów Lewicy, którzy złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. 

Doprecyzowania wymaga sposób w jaki niniejsze rozwiązanie zostanie wprowadzone w życie. Korzystniejszym, z punktu widzenia stabilności prawa oraz szybkości procedowania, wydaje się wprowadzenie omawianych rozwiązań do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. 1996 nr 60 poz. 281), zamiast zmian w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi.

Zmiany powinny nastąpić, poprzez dopisanie w §9 zapisu, który będzie obejmował wszystkie szczepienia, także te dobrowolne, które będą przeprowadzane w związku z ogłoszonym stanem zagrożenia epidemiologicznego lub stanem epidemii. Takie rozwiązanie pozwoli na skorzystanie z dnia wolnego od pracy, także w wypadku przyszłych szczepień. W przypadku wprowadzenia niniejszego rozwiązania zasady wypłaty wynagrodzenia za dzień nieobecności w pracy, w dniu, w którym pracownik podda się szczepieniu będą wynikały wprost z §16 wskazanego rozporządzenia.

Zgodnie z informacją przekazaną przez ministrów odpowiedzialnych za realizację Narodowego Programu Szczepień, już w czerwcu br. Polska będzie dysponowała nadwyżką szczepionek nad liczbę chętnych osób do skorzystania z nich. Dlatego tak ważne są wszelkie działania, które zachęcą osoby niezdecydowane do zaszczepienia się. Pomimo kosztów, jakie powstaną po stronie pracodawców, w tym po stronie samorządów – jako pracodawców, z uwagi na konieczność udzielenia płatnego urlopu w dniu wykonywania szczepienia, inicjatywę tę należy zaaprobować, ponieważ w szerszej perspektywie czasowej, będzie ona ekonomicznie opłacalna, zarówno dla pracodawców jak i całego społeczeństwa.

Śr., 19 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek