Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szersze wykorzystanie formuły PPP w efektywności energetycznej

Szersze wykorzystanie formuły PPP w efektywności energetycznej fotolia.pl

Jak informuje resort rozwoju, 20 kwietnia 2021 r. została uchwalona nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej wprowadzająca możliwość szerszego wykorzystania partnerstwa publiczno-prywatnego w umowach o poprawę efektywności energetycznej. Ustawa przewiduje, że od początku 2022 r. przy wyborze dostawcy usług związanych z poprawą efektywności energetycznej (poprawa składnika majątkowego mająca na celu oszczędności zużycia energii wraz z wieloletnim świadczeniem usług związanych z użyciem energii cieplnej) stosować należy wybrane regulacje ustawy o PPP.

Zastosowanie ustawy o PPP ma pozwolić na korzystanie z różnych trybów zgodnie z ustawą – Prawo zamówień publicznych, a jednocześnie dać większą swobodę w kształtowaniu relacji między stronami umowy. Równocześnie wychodząc naprzeciw potrzebom rynku ESCO, wyłączone zostało stosowanie przepisów niedostosowanych do specyfiki sektora efektywności energetycznej.

Ponadto w świetle nowych przepisów zobowiązania podmiotu publicznego wynikające z umów zawieranych z dostawcą usług mających na celu poprawę efektywności energetycznej nie będą wpływać na poziom długu publicznego oraz deficyt sektora finansów publicznych, jeżeli dostawca usług przejmie większość ryzyka budowy i ryzyka związanego z utrzymaniem gwarantowanego poziomu oszczędności energii. Takie podejście ma ograniczyć niepewność podmiotów publicznych co do klasyfikacji tzw. umów ESCO jako tytułów dłużnych. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rozpoczęło już prace nad rozporządzeniem wykonawczym określającym zasady zaliczania zobowiązań do państwowego długu publicznego. 

Treść przywołanej nowelizacji dostępna jest tutaj.

Źródło: www.ppp.gov.pl

Czw., 29 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel