Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sejm zdecydował co dalej z wnioskiem o referendum edukacyjne

Sejm zdecydował co dalej z wnioskiem o referendum edukacyjne fotolia.pl

Obywatelski wniosek o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji został skierowany do komisji ustawodawczej.

Debata nad wnioskiem odbyła się w nocy z 20/21 czerwca br. Kluby opozycyjne opowiedziały się za referendum natomiast PIS złożył wniosek o skierowanie wniosku o referendum do komisji ustawodawczej.

Głosowanie nad wnioskiem odbyło się 23 czerwca br. w bloku głosowań.

Jeszcze przed jego rozpoczęciem PSL zgłosił wniosek, aby Sejm zobowiązał komisję ustawodawczą do przygotowania i przedstawienia uchwały o przeprowadzenie referendum do 6 lipca 2017 r. Marszałek Sejmu podkreślił jednak, że formalnie możliwości takiego wniosku nie ma. Dodał, że kwestie te rozstrzygają marszałek i prezydium Sejmu. Z kolei posłanka Nowoczesnej wnioskowała o przerwę i zaproszenie do Sejmu wnioskodawców referendum. Zwracała uwagę, że nie uczestniczą oni w posiedzeniu, więc nie mogą odpowiadać na pytania posłów przed głosowaniem. Ten wniosek też nie został poddany pod głosowanie.

Przed przystąpieniem do głosowania Marszałek Sejmu przypomniał, że są dwie możliwości: albo odrzucenie wniosku, albo skierowanie go do komisji.

Za skierowaniem wniosku do komisji głosowało 441 posłów, nikt nie był przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Już po zakończonym głosowaniu PO zawnioskowało o przerwę w obradach i zwołanie komisji ustawodawczej, która mogłaby przygotować projekt uchwały, co pozwoliłoby w ciągu jednego dnia obrad zdecydować w kwestii referendum. Taka praktyka została bowiem zastosowana już w przeszłości, przy okazji referendum dotyczącego wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Marszałek Sejmu stwierdził jednak, że zgłoszony przez PO postulat nie spełnia wymogów wniosku formalnego.

Sob., 24 Czrw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka