Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dłuższe terminy na roszczenie odszkodowawcz w Prawie ochrony środowiska?

Dłuższe terminy na roszczenie odszkodowawcz w Prawie ochrony środowiska? fotolia.pl

Sejm zaproponował wydłużenie terminu do wystąpienia z roszczeniem o odszkodowanie z tytułu ograniczenia korzystania z nieruchomości oraz o umożliwienie dochodzenia takich roszczeń przez osoby, które uchybiły terminowi wskazanemu w obecnym brzmieniu przepisu na podstawie ustawy Prawo ochrony środowiska.

Regulacja zawarta jest w art. 129 ust. 1 i 2 ustawy i  przewiduje, że jeśli w związku z ograniczeniem korzystania z nieruchomości albo z jej części w dotychczasowy sposób lub w sposób zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem korzystanie z niej stało się niemożliwe lub istotnie ograniczone, właściciel nieruchomości może żądać wykupienia nieruchomości lub jej części oraz odszkodowania za poniesioną szkodę; szkoda obejmuje również zmniejszenie wartości nieruchomości. Obecnie wg. art. 129 ust. 4 przywołanej ustawy okres przedawnienia roszczenia o odszkodowanie wynosi 2 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości. Warto zauważyć, że terminy na przedstawienie roszczeń odszkodowawczych związanych z powstaniem szkód wywołanych legalnymi działaniami administracji publicznej są terminami zawitymi (nie podlegają przywróceniu). Cechą terminów zawitych jest ich stosunkowo krótki czas w porównaniu do ogólnych zasad, zawartych w Kodeksie cywilnym (zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat 10).

Komisja uznała, że obowiązujący dwuletni okres jest zbyt krótki i powinien zostać wydłużony. Jednak biorąc pod uwagę specyfikę roszczenia wskazanego w art. 129 ust 4 ustawy - Prawo ochrony środowiska (termin zawity) – zdaniem Komisji - właściwy będzie okres pięciu lat.

Pt., 22 Lp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk