Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co rząd chce zrobić dla zdrowia

Co rząd chce zrobić dla zdrowia fotolia.pl

1 grudnia br., na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił informację o kierunkach planowanych działań resortu w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli w latach 2015-2019.

Minister zdrowia przedstawił zagadnienia, którymi resort zajmie się w pierwszej kolejności. Jednym z priorytetów jest informatyzacja w ochronie zdrowia, w tym prace nad projektem P1. Resort będzie również kontynuował prace nad projektem dotyczącym map potrzeb zdrowotnych, które powinny zostać zakończone do 1 kwietnia 2016 r. Kolejną ważną kwestią jest realizacja zobowiązań wynikających z zawartego porozumienia między przedstawicielami pielęgniarek i położnych a poprzednim ministrem zdrowia.

Minister zdrowia przedstawił również najbliższe plany legislacyjne. Minister zaznaczył, że projekt wprowadzający darmowe leki dla osób powyżej 75 roku życia będzie realizowany jako jeden z pierwszych. Konstanty Radziwiłł zapowiedział ponadto: zmiany w zakresie refundacji leków; podjęcie prac, które pozwolą na przejście z finansowania ubezpieczeniowego na rzecz finansowania z budżetu państwa; przesunięcie kontraktowania świadczeń oraz zmiany w ustawie o działalności leczniczej. Prace resortu obejmą również wypracowanie koncepcji powrotu medycyny szkolnej, przygotowanie zmian w wynagradzaniu kadr medycznych, korektę pakietu onkologicznego, a także poszerzenie zakresu działania ustawy o zdrowiu publicznym.

Wśród priorytetowych działań resortu znajdą się również zmiany w kształceniu przed- i podyplomowym lekarzy (m.in. przywrócenie w zmienionej formie stażu podyplomowego i zwiększenie liczby kształconych lekarzy w języku polskim), a także podjęcie prac nad ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej.
Minister podkreślił, że działania resortu będą ukierunkowane na zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, ale nie przez podwyższenie składki zdrowotnej.

Źródło: mz.gov.pl

Pt., 4 Gr. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun