Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej

Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej fotolia.pl
Weszły w życie znowelizowane przepisy o pomocy społecznej. Wprowadzone zmiany umożliwiają prowadzenie klubów samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi również przez gminy, ma to na celu skierowanie tej oferty do szerszej grupy osób ze względu na odległości między poszczególnymi punktami. 
 
Nowelizacja ma też wymiar finansowy przez, co mniej osób będzie musiało płacić za korzystanie z ośrodków wsparcia, miesięczna odpłatność pozostanie na poziomie 5 procent ale kryterium dochodu na osobę zostało podniesione z 250 do 300 procent. Ujednolicona została też kwota dotacji na jednego uczestnika takiego ośrodka w poszczególnych województwach. Wojewoda będzie musiał  ustalić średnią miesięczną dla środowiskowych domów samopomocy w wysokości nie niższej niż 250 procent kryterium dochodowego, a dla klubów samopomocy minimum 80 procent. Powiązanie minimalnej kwoty dotacji z kryterium dochodowym umożliwi jej wzrost wraz z weryfikacją tego kryterium. 
 
Nowelizacja upoważnia tez ministra do wydania rozporządzenia określającego standardy wsparcia udzielanego w noclegowniach, schroniskach dla bezdomnych i ogrzewalniach. Wprowadzone zmiany oddziałują również w pracowników pomocy socjalnej w zakresie superwizji. Określa m.in. programy szkoleń dla superwizorów, kształcenia, doskonalenia zawodowego oraz zasady uzyskiwania certyfikatów. Nowelizacja przewiduje też, że rodzinne wywiady środowiskowe i pracę socjalną w terenie będzie mogło wykonywać wspólnie dwóch pracowników socjalnych.  
 
Nowelizacja weszła w  życie 5 października 2015 r. - z kilkoma wyjątkami. Chodzi o regulacje dotyczące dotacji dla środowiskowych domów i klubów samopomocy, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Natomiast 5 września 2016 r. wejdą w życie przepisy regulujące wsparcie udzielane w noclegowniach i schroniskach dla osób bezdomnych. 
Pt., 9 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk