Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wzrost aktywności fizycznej priorytetem

Wzrost aktywności fizycznej priorytetem fotolia.pl

Program Rozwoju Sportu do roku 2020 jest pierwszym dokumentem strategicznym dotyczącym obszaru sportu, który wpisuje się w nowy porządek zarządzania określający cele, priorytety oraz kierunki interwencji.

To, jaki jest stan prac nad Programem Rozwoju Sportu do roku 2020 było przedmiotem zainteresowania sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, która obradowała 23 września br.

Informację na ten temat przekazały przedstawicielki resortu sportu: wiceminister Dorota Idzi oraz Joanna Żukowska-Easton, dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej. Program stanowi nowe podejście do sportu jako ważnego obszaru polityki publicznej.

Głównym jego celem jest stworzenie warunków do rozwoju infrastruktury sportowo-rekreacyjnej i różnorodnej oferty sportowej służącej upowszechnianiu aktywności fizycznej oraz promocja zdrowego i aktywnego stylu życia. Cel ten zostanie osiągnięty przez realizację celów szczegółowych, czyli :

•          zapewnienie odpowiednich warunków i oferty do powszechnego podejmowania aktywności fizycznej na każdym etapie życia,

•          wykorzystanie sportu na rzecz budowy kapitału społecznego,

•          poprawa warunków organizacyjno–prawnych do rozwoju sportu oraz zwiększenie dostępności wykwalifikowanych kadr,

•          wykorzystanie potencjału sportu na poziomie wyczynowym na rzecz upowszechniania aktywności fizycznej lub promocji Polski na arenie międzynarodowej.

Wszystkie działania programu mają przynieść efekt w postaci aktywnego i zdrowego społeczeństwa.

Posłowie pozytywnie ocenili programu, wskazując jednocześnie na konieczność zwiększenia udziału sektora pozarządowego w zarządzaniu sportem oraz konieczność zawarcia porozumienia z ministerstwami: edukacji narodowej i spraw wewnętrznych w zakresie zwiększenia środków finansowych z przeznaczeniem na sport.

Zasugerowali także stworzenie instytucji ponadresortowej spinającej finanse przeznaczone na realizację Programu Rozwoju Sportu do roku 2012 oraz większe zaangażowanie jednostek samorządu terytorialnego przy realizacji programu.

Wrotki…

Komisja wysłuchała także informacji ministra sportu na temat stanu oraz planów rozbudowy infrastruktury do uprawiania sportów wrotkarskich. Jak wyjaśniła Aleksandra Plucińska, dyrektor Departamentu Infrastruktury Sportowej, resort sportu nie planuje uruchomienia odrębnego programu dofinansowania infrastruktury wrotkarskiej, a jedynie wsparcie tego typu obiektów zgłoszonych w ramach prowadzonych programów dofinansowania inwestycji sportowych ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

W bieżącym roku w ramach Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu zostały zgłoszone 3 inwestycje związane z infrastrukturą wrotkarską, a w ramach wojewódzkich wieloletnich programów rozwoju bazy sportowej oraz programu rozwoju infrastruktury szkolnej w roku 2014 dofinansowano 12 inwestycji do uprawiania sportów wrotkarskich.

Podczas dyskusji posłowie podnosili kwestię standaryzacji zapewnienia bezpieczeństwa skateparków oraz wskazywali na konieczność określenia zasad współpracy pomiędzy Polskim Związkiem Sportów Wrotkarskich oraz Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego.

…i baseny

Komisja kontynuowała również zapoznawanie się z opracowaniami „Pływalnie kryte w Polsce”, „Braki w infrastrukturze - sale gimnastyczne”. Prezentacje przedstawili Bogusław Ulijasz, sekretarz stanu w ministerstwie sportu oraz dyrektor Aleksandra Plucińska.

Omówili oni sprawy możliwości wsparcia przez resort sportu budowy, przebudowy i remontów obiektów sportowych opartych na programach rozwoju regionalnej infrastruktury sportowej oraz modernizacji obiektów sportowych. Wskazali także na przyczyny braku pełnowymiarowych sal gimnastycznych w gminach, do których w głównej mierze należą posiadanie już niepełnowymiarowej sali gimnastycznej oraz ograniczone środki finansowe na ich budowę.

Dyrektor Plucińska zaznaczała, że ministerstwo w kolejnych latach dążyć będzie do poprawy warunków do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego i sportu szkolnego poprzez dalszą budowę i rozbudowę sal gimnastycznych.

Źródło: Sejm RP, KPRM

Czw., 24 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska