Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak poprawić niską ściągalność alimentów?

Jak poprawić niską ściągalność alimentów? fotolia.pl

Senackie komisje ds. samorządu oraz ds. rodziny przyjęły uchwaloną przez Sejm nowelizację ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych (druk senacki nr 1020, druki sejmowe nr 3584, 3618 i 3618-A).
 
Ustawę nowelizującą senatorowie komisji przyjęli bez poprawek. Jednak w opinii posła Witolda Gintowt-Dziewałtowskiego "ta ustawa  ułatwia życie urzędnikom, ale nie poprawia sytuacji kobiet uprawnionych do otrzymywania alimentów". Resort polityki społecznej w uzasadnieniu projektu wnosząc go do Sejmu napisał, iż "potrzeba uproszczenia procedur prowadzonych przez właściwe organy w zakresie przedmiotowych ustaw, a ponadto ujednolicenia ich brzmienia ze względu na zbieżny charakter regulowanej materii oraz występującą niejednokrotnie tożsamość beneficjentów świadczeń rodzinnych oraz świadczeń wypłacanych z funduszu alimentacyjnego (te same rodziny)...", a propozycje objęte regulacją uwzględniają postulaty zgłaszane przez organy realizujące nowelizowane ustawy. 
 
Ściągać należności tylko sądownie
 
Egzekucja zobowiązań dłużników alimetacyjnych wobec państwa prowadzona jest dwutorowo. Po pierwsze, przez komorników sądowych, którzy w okresie wypłacania świadczeń z funduszu alimentacyjnego zobowiązani są przekazywać wyegzekwowane alimenty gminie, wypłacającej świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Po drugie, w trybie egzekucji administracyjnej. Resort polityki społecznej podnosił, iż w praktyce niestety nie skutkuje to wzrostem poziomu wyegzekwowanych należności (wynosi obecnie ok. 13-14 proc.), a generuje znaczne koszty. Proponowane regulacje mają usprawnić proces dochodzenia od dłużników alimentacyjnych należności budżetu państwa poprzez rezygnację z prowadzenia egzekucji administracyjnej, a dochodzenie ich wyłącznie w drodze egzekucji sądowej, którą i tak już prowadzą najczęściej komornicy.
 
Podczas dyskusji senatorów interesował głównie wpływ proponowanych zmian na polepszenie sytuacji kobiet. Drugą kwestią było uporczywe uchylania się płatników od płacenia alimentów. Resort polityki społecznej ma świadomość nieskuteczności egzekucji komorniczej, jednak uznaje, że inicjatorem zmian w tym zakresie powinno być ministerstwo sprawiedliwości.
 
Z Funduszu Alimentacyjnego korzysta obecnie ok. 300 tys. osób, jego budżet wynosi 1,5 mld zł. 
Czw., 30 Lp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża