Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pracownik socjalny pod ochroną policji

Pracownik socjalny pod ochroną policji fotolia.pl

Posłowie z Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracowników socjalnych postanowili wzmocnić bezpieczeństwo ich pracy. Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia związane szczególnie z przejawami agresji wobec pracowników ośrodków pomocy społecznej, nadano im szczególne uprawnienia.

Obecnie pracownik socjalny zwykle wykonywał swoją pracę samodzielnie. Warto zaznaczyć, że przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, jednej z pierwszych czynności pracownika, odbywa się w nieznanym do końca środowisku rodzinnym. Dlatego pracownik idzie do nowego środowiska z dużym poczuciem zagrożenia, bo jak wiadomo nie każdy jest zainteresowany tego typu wizytacją. Rodzi to naturalne sprzeciwy, chodź pracownicy socjalni, co trzeba zauważyć powołani są do pomocy rodzinom.

Posłowie z Komisji doszli do wniosku, że jednym ze sposobów udzielenia pracownikom socjalnym wsparcia jest zmiana dotycząca możliwości przeprowadzania wywiadu środowiskowego, przez dwóch pracowników oraz szczególnie ważna informacja w asyście funkcjonariusza policji. Przepis  ten wynika wprost z projektu ustawy. Na etapie prac Komisji posłowie doszli do wniosku, że przepis ten może nie zafunkcjonować w odpowiedni sposób. Zamierzenie prawodawcy może odbić się bez echa wśród komendantów policji, którzy nie będą wysyłać swoich funkcjonariuszy, ze względu na braki kadrowe.

Żeby wzmocnić rangę tego przepisu dodano całkowicie nowy ustęp, dotyczący zobligowania właściwego miejscowo komendanta do zapewnienia asysty policji przy dokonywaniu rodzinnego wywiadu środowiskowego. 

Czw., 25 Czrw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk