Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podsumowanie majowego Zespołu do Spraw Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST

Podsumowanie majowego Zespołu do Spraw Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST fotolia.pl

W piątek, 23 maja, odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Projekty niezaopiniowane

Po raz kolejny dyskutowano nad projektem ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę o finansach publicznych. Akt ten ma wprowadzić obowiązek udostępniania w jednym systemie teleinformatycznym informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych i uporządkować kwestie, które obecnie budzą wątpliwości interpretacyjne, dotyczące tego obowiązku.

Uwagi do projektu zgłaszało uprzednio kilka organizacji samorządowych, w tym Związek Powiatów Polskich. Zgodnie z treścią pisma przesłanego przez Ministerstwo Finansów, propozycje ZPP nie zostały uwzględnione za wyjątkiem tej, która dotyczyła doprecyzowania w przepisach, iż wszystkie samorządowe jednostki sektora finansów publicznych, a nie jedynie JST i samorządowe zakłady budżetowe, powinny rozpocząć stosowanie przepisów ustawy najpóźniej od 1 lipca 2026 r.

Związek podtrzymał resztę uwag. Projekt zostanie zaopiniowany przez Zespół do Spraw Społeczeństwa Informacyjnego oraz Zespół do Spraw Systemu Finansów Publicznych po uzgodnieniach międzyresortowych.

Opinii na posiedzeniu nie doczekał się również projekt ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Nowelizacja ma doprowadzić m.in. do uruchomienia ogólnopolskiego portalu do licytacji nieruchomości i ruchomości, w którym ogłoszenia będą zamieszczane przez naczelników Urzędu Skarbowego. Zmiana zwiększy transparentność procesu i ułatwi dostęp do ogłoszeń potencjalnym nabywcom. W związku z wątpliwościami Unii Metropolii Polskich, ustalono, że temat zostanie omówiony na dedykowanym mu posiedzeniu.

W porządku obrad znalazł się także projekt ustawy o zmianie ustawy o aplikacji mObywatel oraz niektórych innych ustaw, omówiony wstępnie na kwietniowym posiedzeniu Zespołu. Akt ma na celu dodanie do aplikacji mObywatel nowych funkcjonalności oraz umożliwienie aplikacji zaciąganie większej ilości danych z systemu rejestrów państwowych. ZPP nie zgłaszał do niego uwag. Projekt nie mógł być jednak opiniowany, gdyż w momencie trwania posiedzenia był już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Ministerstwo usprawiedliwiało pominięcie opinii KWRSiT tym, że projekt ma charakter deregulacyjny i jego procedowanie jest przyspieszone.

W odpowiedzi Zastępca Dyrektora Biura w Związku Powiatów Polskich Grzegorz Kubalski wyraził sprzeciw wobec ewentualnego nadużywania takiej praktyki.

– Należy tutaj bardzo wyraźnie podkreślić, że ewentualny trend, który będzie zastosowany przez administrację rządową, polegający na tym, że w imię rzekomej deregulacji będzie się ignorowało opinię Komisji Wspólnej, będzie musiał spotkać się ze zdecydowanym sprzeciwem z naszej strony, w związku z czym pominięcie naszej opinii będzie odnotowane na posiedzeniu plenarnym – powiedział.

Pozytywne opinie Zespołu

Zespół wydał pozytywną opinię wiążącą do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Zespół pozytywnie zaopiniował projekt:

  • rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania;
  • rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu danych i wykazu rejestrów publicznych oraz systemów teleinformatycznych podmiotów publicznych, z których użytkownik aplikacji mObywatel może pobrać dane.

Inne sprawy omawiane na posiedzeniu

Na wniosek Związku Powiatów Polskich w porządku obrad znalazł się także wniosek o informację dotyczącą kwestionariusza ewaluacyjnego dla podmiotów sektora publicznego dotyczącego Data Goverance Act. Ankieta została rozdystrybuowana przez Ministerstwo Cyfryzacji na prośbę Komisji Europejskiej. Ponieważ projekt ustawy o zarządzaniu danymi znajdował się na etapie zakończonego procedowania w Komitecie do Spraw Europejskich, a termin uchwalenia ustawy był bliżej nieznany, pojawiło się pytanie w jaki sposób podmioty publiczne mają rzetelnie odpowiedzieć na pytania zawarte w ankiecie i czy mają wskazać, że ustawa nie została jeszcze uchwalona. Po wyjaśnieniu wątpliwości, ZPP przesłał ankietę do zrzeszonych w nim Powiatów.

Wt., 3 Czrw. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Anna Dąbrowska