Projekt deregulacyjny mógł ograniczyć samodzielność samorządów jeśli chodzi o pożyczki. Uwagi Związku Powiatów Polskich doprowadziły do wykreślenia niekorzystnych dla samorządów przepisów z projektu ustawy.
Uchwalona ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego to początek zapowiadanego pakietu deregulacyjnego. W pierwotnej wersji projektu pojawiły się jednak przepisy, które zmieniały zasady dotyczące pożyczek dla samorządów. Istotą było to, że pożyczki udzielane przez banki i inne instytucje finansowe samorządom podlegałyby reżimowi Prawa zamówień publicznych (dziś obejmuje to wyłącznie kredyty).
W opinii ZPP przekazanej do parlamentu i prezentowanej najpierw w Sejmie, a potem w Senacie, przepisy nowelizujące Prawo zamówień publicznych, doprowadziłyby do tego, że proces pozyskiwania środków zamiast zostać uproszczony – zostałby skomplikowany. Ponadto, jak wskazywali eksperci Związku, takie elastyczne, negocjowalne instrumenty oferują największe polskie banki, co gwarantuje ich rzetelność i odpowiednie zabezpieczenie interesów pożyczkobiorcy. Dlatego Związek postulował wykreślenie przepisów z projektu, skoro samorządy i tak muszą stosować PZP do kredytów, a więc dużo bardziej znaczących instrumentów finansowych w gospodarce budżetowej jednostek. Uwagi Związku Powiatów poparł też Związek Miast Polskich.
Argumenty podchwycili senatorowie. Po dyskusji, proponowanej poprawce nie sprzeciwił się też rząd. Ostatecznie Senat wprowadził poprawkę usuwającą opisywane zapisy, a którą ostatecznie, jednogłośnie przyjął Sejm.
Ustawę w ostatecznym kształcie uchwalono 21 maja 2025 r. Wprowadza ona m.in. zmiany w kodeksie postępowania administracyjnego, jeśli chodzi o mediacje. Ustawa czeka na podpis prezydenta.