Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak idą postępowania dostosowawcze z zakresu gospodarki odpadami? Pismo Ministerstwa Klimatu

Jak idą postępowania dostosowawcze z zakresu gospodarki odpadami? Pismo Ministerstwa Klimatu fotolia.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zbadało na jakim etapie znajdują się postępowania wynikające z art. 10 i 14 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw tj. zmieniające zezwolenia związane z odpadami. Pismo z informacjami zostało przekazane Związkowi Powiatów Polskich i Związkowi Województw RP.

Zgodnie z informacjami zebranymi od marszałków i starostów, pozostało do rozpatrzenia około 24% wniosków dostosowawczych złożonych do dnia 5 marca 2020 r. Ponadto, z 76% wniosków, czyli tych, które zostały rozpatrzone, zdecydowana większość podmiotów uzyskało decyzję pozytywną (66% ogółu wnioskujących). Według resortu przyczynia się to do likwidacji szarej strefy w zakresie składowania i przetwarzania odpadów.

Ministerstwo Klimatu zbadało także kwestię kontroli Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska, przez które nie zostały jeszcze zakończone niektóre postępowania. Jak wynika z tłumaczenia inspektoratów – wydłużony czas rozpatrywania wniosków o dostosowanie posiadanych decyzji jest związany z niewłaściwą weryfikacją zawartości wniosków. Według Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i ministerstwa, znaczna ilość wniosków jest niezgodna ze stanem rzeczywistym, co stwierdzane jest dopiero w trakcie wymaganej kontroli WIOŚ.

Jednocześnie poinformowano, że na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w zakładce „Odpady” zostały zamieszczone oficjalne, ministerialne interpretacje przepisów ustawy o odpadach.

Pismo, podpisane przez wiceministra Jacka Ozdobę, zamieszczamy tutaj.

Czw., 2 Lst. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński