Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wzrośnie ryczałt dla nauczycieli delegowanych do pracy za granicą

Wzrośnie ryczałt dla nauczycieli delegowanych do pracy za granicą fotolia.pl

Do opiniowania w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przekazano projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zakresu i warunków przyznawania świadczeń przysługujących nauczycielom polskim skierowanym lub delegowanym do pracy za granicą. 

Zgodnie z założeniami projektu ryczałt ma przysługiwać także nauczycielom, którzy w związku z wystąpieniem na danym terenie zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną lub innego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów, prowadzą zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Wysokość ryczałtu dla nauczycieli kierowanych lub delegowanych do państw europejskich ma wynosić 310% dodatku zagranicznego bazowego dla państwa, do którego nauczyciel został skierowany lub delegowany, obliczonego zgodnie z przepisami w sprawie dodatku zagranicznego i świadczeń przysługujących członkom służby zagranicznej wykonującym obowiązki służbowe w placówce zagranicznej. Jest to wzrost z obowiązujących od 1 września 2020 r. 285% dodatku zagranicznego bazowego. 

Natomiast wysokość ryczałtu dla nauczycieli kierowanych lub delegowanych do państw pozaeuropejskich ma wynosić 350% dodatku zagranicznego bazowego dla państwa, do którego nauczyciel został skierowany lub delegowany, obliczonego zgodnie z przepisami w sprawie dodatku zagranicznego i świadczeń przysługujących członkom służby zagranicznej wykonującym obowiązki służbowe w placówce zagranicznej. Jest to wzrost z obowiązujących od 1 września 2020 r. 300% dodatku zagranicznego bazowego. 

Jak wskazują projektodawcy w uzasadnieniu podniesienie wysokości ryczałtu dla nauczycieli skierowanych lub delegowanych do pracy za granicą urealni jego kwotę w stosunku do faktycznych kosztów utrzymania i zakwaterowania ponoszonych w związku z miejscem wykonywania pracy, wzmocni pozycję nauczycieli kierowanych lub delegowanych do pracy za granicą, zwiększy atrakcyjność pracy, ograniczy rezygnację nauczycieli obecnie kierowanych lub delegowanych do pracy za granicą oraz umożliwi skuteczniejszą rekrutację nowych nauczycieli. Od 2020 r. dodatkowym kosztem dla nauczycieli są koszty regulacji wewnętrznych związanych z pandemią (np. badań).

Podwyższona wysokość ryczałtu przewidziana w projekcie rozporządzenia ma przysługiwać nauczycielom od dnia 1 września 2022 r.

Z projektem można zapoznać się tutaj.

Pt., 29 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka