Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Lipcowy Zespół ds. monitorowania finansów oświaty

Lipcowy Zespół ds. monitorowania finansów oświaty fotolia.pl

1 lipca br. odbyło się spotkanie zespołu ds. monitorowania finansów oświaty, organizowane w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. 

Podczas spotkania poruszono następujące tematy: 

Przedszkola

Ze strony samorządowej padł postulat, aby finansowanie przedszkoli odbywało się w ramach subwencji oświatowej, a nie dotacji ze względu na bardzo wysokie koszty oraz aby uwzględnić aktualne nakłady samorządów na przedszkola. Pojawił się też wątek ujęcia w subwencji dowozu uczniów do szkół (szczególnie uczniów niepełnosprawnych).

Subwencja oświatowa 2023 r.

Minister Sebastian Skuza zapowiedział, że cześć oświatowa subwencji ogólnej na rok 2023 wyniesie ponad 60 mld. Jak przekazał MEiN zaproponował wzrost o 11,4 mld zł.

W wysokości subwencji na 2023 r. ma zostać uwzględnione:

  • wzrost dotacji dla szkół niesamorządowych;
  • zwiększenie liczby uczniów;
  • wzrost nakładów na energię i remonty;
  • standaryzacja zatrudnienia specjalistów w szkołach ogólnodostępnych;
  • podwyżki dla nauczycieli początkujących.

Dodatkowo minister Sebastian Skuza zapowiedział, że w 2023 r. dalej będzie funkcjonował Fundusz Pomocy i z tego źródła będzie można także pozyskać dodatkowe środki.

Fundusz Pomocy

  1. dyrektor Marek Wiewióra odnosząc się do pytania o kwalifikowanie odsetek od środków Funduszu wskazał, że w ocenie MF stanowią one dochód samorządu ale powinny być wykorzystane zgodnie z celem finansowym tj. na zadania edukacyjne dla dzieci z Ukrainy. Nie jest to jednak oficjalne stanowisko rządu. Swoją interpretację MF przekazało do ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji i to z tego resortu powinniśmy oczekiwać na oficjalne stanowisko.
  2. dyrektor Marek Wiewióra zapowiedział, że przy najbliższej nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy ministerstwo finansów zgłosi postulat, żeby środki z Funduszu rozliczać w ujęciu rocznym, a nie kwartalnym. 
Pt., 8 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka