Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Awaria CEPiKu na Zespole ds. Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST

Awaria CEPiKu na Zespole ds. Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST fotolia.pl

Na wtorkowym posiedzeniu Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST głównym punktem porządku obrad było zaopiniowanie projektu ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa i ustawy Prawo zamówień publicznych.

Związek Powiatów Polskich zgłosił uwagi do ww. projektu. Dotyczyły one m.in. braku zasadności podwójnego informowania o incydencie – raz do CSRIT, drugi raz – do wojewody. Istotny jest szybki i skuteczny obieg informacji pewnej. Dwukrotne raportowanie może spowodować rozbieżności w zaleceniach od obu podmiotów i nie jest niczym uzasadnione. Jednostką wyspecjalizowaną i „zaufaną” jest CSRIT i on powinien być właściwy w sprawach cyberzagrożeń. W ocenie ZPP, nic nie stoi na przeszkodzie, by CSRIT przekazywał dane wojewodzie. Strona rządowa przychyliła się do takiej argumentacji i uwagę uwzględniła. Projekt uzyskał opinię pozytywną Zespołu.

Awaria CEPiK

Na skutek wniosku ZPP w porządku obrad znalazła się również kwestia ostatniej awarii systemu CEPiK. Powodem interwencji były sygnały płynące z wydziałów komunikacji, zarówno w poniedziałek po południu, jak i we wtorek, dotyczące nieprawidłowości w funkcjonowaniu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w zakresie rejestracji pojazdów. Pracownicy wydziałów wskazywali, że byli zmuszeni do wielokrotnego wprowadzania tych samych danych, bowiem raz wprowadzone informacje nie ujawniały się w ich bazach.  Oczywistym efektem takiej sytuacji było dwukrotne, a nawet trzykrotne wydłużenie czasu dokonywania jednej czynności w systemie CEPiK, a tym samym zwiększenie czasochłonności obsługi obywateli.

Pan Minister podziękował za zwrócenie uwagi na zaistniały problem. Przedstawiciel strony rządowej poinformował, że przyczyną awarii był problem natury technicznej, a dotyczący jednego z serwerów. Zapowiedziano, że w nocy z wtorku na środę nieprawidłowo działające elementy zostaną wymienione i sprawne funkcjonowanie systemu zostanie przywrócone.

Czw., 18 Lt. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka