Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Projekty podstaw programowych dla nowych zawodów

Projekty podstaw programowych dla nowych zawodów fotolia.pl

Podczas lutowego posiedzenia Zespół Edukacji, Kultury i Nauki KWRiST zaopiniuje projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego.

Konieczność nowelizacji wynika ze zmian w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego wprowadzanych rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 stycznia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, stanowiących realizację wniosków ministrów właściwych dla zawodów w zakresie wprowadzenia do systemu oświaty nowych zawodów szkolnictwa branżowego oraz wniosków właściwych ministrów dotyczących wprowadzenia nowych dodatkowych umiejętności zawodowych.

W związku z powyższym, w niniejszym rozporządzeniu określa się podstawy programowe kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego, z uwzględnieniem wniosków ministrów właściwych dla tych zawodów, tj.:

 1. Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w zakresie wprowadzenia zawodów:
  • podolog,
  • technik dekarstwa,
  • technik robotyk,
  • technik stylista;
 2. Ministra Zdrowia w zakresie zmian w zawodzie opiekun medyczny.

Ponadto w niniejszym rozporządzeniu określa się nowe dodatkowe umiejętności zawodowe, z uwzględnieniem wniosków ministrów właściwych dla tych zawodów, tj.:

 1. Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Ministra Infrastruktury w zakresie wprowadzenia dodatkowych umiejętności zawodowych pn. „Serwisowanie opon pojazdów silnikowych”;
 2. Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie wprowadzenia dodatkowych umiejętności zawodowych pn. „Prowadzenie przedsiębiorstwa rolnego zgodnie z zasadami nowoczesnego zarządzania”.
Pt., 12 Lt. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka