Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego wnioskuje o dodatkowe środki w ramach RFIL

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego wnioskuje o dodatkowe środki w ramach RFIL fotolia.pl

Do premiera Mateusza Morawieckiego przesłane zostało pismo, w którym Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zwróciła się o uzupełnienie środków przeznaczonych na bezzwrotne wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego i przeznaczenie ich dla jednostek, które zostały pominięte w II transzy podziału środków.

KWRiST wnioskuje, aby kwota, o którą zwiększony zostanie fundusz wyniosła co najmniej 3 mld zł.

Strona samorządowa odniosła się do poszczególnych transz, w ramach których rozdzielane były środki. Pierwsza przekazana transza przebiegła według jasnych i zobiektywizowanych kryteriów i była ogromnym wsparciem dla gmin i powiatów. Jednakże kryteria podziału II transzy zostały zakwestionowane przez Komisję Wspólną. Były one bowiem ogólnikowe i nieprecyzyjne. Ostatecznie dokonany podział wzbudził wiele kontrowersji. Jak się okazało, przesądzające o otrzymaniu wsparcia było kryterium polityczne a nie wskaźniki rozwojowe.

„Wiemy, że trwający nabór do III transzy Funduszu, w części adresowany do gmin zmagających się ze spuścizną PGR-ów, co w pełni popieramy, dotyczy mniejszej puli środków. Nie wystarczy ona na objęcie wsparciem samorządów pominiętych przy rozdziale II transzy. Dlatego wnioskujemy o dodatkowe środki, do rozdziału w uzupełniającej, IV transzy RFIL” – piszą przedstawiciele strony samorządowej.

W związku z licznymi kontrowersjami zaproponowano również, by przekształcić Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych w subwencję rozwojową, natomiast Rządowy Fundusz Dróg w subwencję drogową. Wówczas obie byłyby rozdzielane na podstawie zobiektywizowanych, określonych w ustawie kryteriów.

Pt., 29 St. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska