Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Propozycja nowego zawodu - technik robotyki

 Propozycja nowego zawodu - technik robotyki fotolia.pl

Minister Rozwoju, Pracy i Technologii zwrócił się z prośbą o wyrażenie przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego opinii w sprawie włączenia do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego nowego zawodu „technik robotyki".

Jak wskazano w uzasadnieniu wniosku technicy robotyki są szczególnie potrzebni w branżach: motoryzacyjnej, maszynowej, elektronicznej i komputerowej, spożywczej, metalurgicznej, chemicznej i farmaceutycznej, w przemyśle drzewnym i celulozowo-papierniczym oraz obronnym i lotniczym. Osoby, które znają i rozumieją zagadnienia związane z robotyką i automatyką mają praktycznie 100% gwarancję zatrudnienia. Liczba robotów przemysłowych stale rośnie, a w związku z tym zwiększa się zapotrzebowanie na specjalistów, którzy potrafią je obsługiwać.

Zawód „technik robotyki” w pełni odpowiada oczekiwaniom szerokiej grupy pracodawców (bez względu na branżę) w zakresie uruchomienia, obsługi, konserwacji oraz diagnostyki zautomatyzowanych linii produkcyjnych ze stanowiskami zrobotyzowanymi. 

Zgodnie z opisem zawodu, „Technik robotyki” miałby być zawodem interdyscyplinarnym łączącym zagadnienia z zakresu mechaniki, elektrotechniki, elektroniki oraz informatyki - jako dziedziny wiedzy o programowaniu. Miałby polegać na obsłudze i programowaniu robotów przemysłowych, sterowaniu ruchem tych robotów oraz planowaniu zadań w ramach robotyzacji procesów produkcyjnych.

Czw., 12 Lst. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka