Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Propozycja nowego zawodu - technik dekarstwa

Propozycja nowego zawodu - technik dekarstwa fotolia.pl

Minister Rozwoju, Pracy i Technologii zwrócił się z prośbą o wyrażenie przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego opinii w sprawie włączenia do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego nowego zawodu „technik dekarstwa”.

Jak wskazano wprowadzenie do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego nowego zawodu technik dekarstwa, w którym proponuje się wyodrębnienie kwalifikacji: K1 Wykonywanie robót dekarsko-blacharskich (BUD.03.) oraz K2 - Organizacja i kontrola wykonywania pokryć dachowych oraz sporządzanie kosztorysów (BUD.00.), wynika z aktualnego zapotrzebowania rynku pracy.

W uzasadnieniu powołano także dane z prognozy Barometr zawodów w 2020 r., które wskazują, że podobnie jak w poprzednich latach (2017-2019) - w układzie powiatowym wciąż utrzymuje się bardzo duży deficyt w zawodzie dekarz, tj. duże zapotrzebowanie pracodawców na pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje w zawodach: dekarze i blacharze budowlani.

Niniejsze prognozy potwierdziło Polskie Stowarzyszenie Dekarzy oraz opinie zrzeszonych w nim organizacji pracodawców (ponad 570 firm świadczących usługi dekarskie), zgodnie z którym aktualnie na rynku pracy istnieją ogromne braki wykwalifikowanych pracowników do wykonywania prac blacharsko-dekarskich.

Wniosek zostanie zaopiniowany podczas listopadowego posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST.

Czw., 5 Lst. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka