Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uwaga kierowcy – będą nowe znaki drogowe

Uwaga kierowcy – będą nowe znaki drogowe fotolia.pl

Ruszyły prace legislacyjne, mające na celu znowelizowanie rozporządzeń w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Jak przekonuje Ministerstwo Infrastruktury, zmiany mają przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach a także do komfortu podróżujących.

Nowe przepisy to uzupełnienie i doprecyzowanie obowiązujących obecnie regulacji. Wprowadzone mają zostać nowe pionowe znaki wraz z ich wzorami graficznymi. Zwiększony ma też zostać katalog możliwych rozwiązań, by móc bardziej elastycznie reagować na potrzeby ruchu drogowego.

Nowe znaki, które miałyby się pojawić to:

D-44a „śródmiejska strefa płatnego parkowania”

Znak ten oznacza wjazd do strefy, w której za postój pojazdu samochodowego jest pobierana opłata. Wprowadzenie tego znaku wynika z nowelizacji ustawy o drogach publicznych, umożliwiającej tworzenie śródmiejskich stref płatnego parkowania.

D-34b „zbiorcza tablica informacyjna”

Znak D-34b informuje o obiektach dla podróżnych znajdujących się przy drodze. Graficzne przedstawienie znaku występuje obecnie jedynie w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, w rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych nie było regulacji w tym zakresie. Zmiana umożliwi informowanie, za pomocą odpowiedniej tabliczki pod znakiem D-34b, o odległości do kolejnej stacji paliwowej, co jest istotne dla kierujących pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie występują znaczne odległości pomiędzy stacjami.

F-14d–f tablice wskaźnikowe na drodze ekspresowej umieszczane przed pasem wyłączania

Znaki te informują o zbliżaniu się do początku pasa prowadzącego do wyjazdu z drogi ekspresowej (pasa wyłączania). Tablice wskaźnikowe będą umieszczane:

  •        F-14d - w odległości 300 m przed pasem wyłączania,
  •        F-14e - w odległości 200 m przed pasem wyłączania,
  •        F-14f - w odległości 100 m przed pasem wyłączania.

Dotychczas takie znaki (F-14a–c) były przewidziane jedynie dla autostrad. Wprowadzenie oznaczeń dla dróg ekspresowych pozwoli na zapewnienie lepszej informacji dla kierujących pojazdami o odległości do wyjazdu z drogi ekspresowej, a tym samym wpłynie na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Projekty rozporządzeń 14 września 2020 r. zostały przekazane do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych.

Źródło: MI

Śr., 23 Wrz. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska