Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sierpniowy Zespół ds. Systemu Finansów Publicznych KWRiST

Sierpniowy Zespół ds. Systemu Finansów Publicznych KWRiST fotolia.pl

25 sierpnia br. obradował Zespół ds. Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Podczas spotkania pozytywnie zaopiniowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku od nagród przyznanych Powstańcom Warszawskimi i ich małżonkom.

Odnośnie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw Zespół zdecydował, że pozytywnie oceni proponowane rozwiązania pod warunkiem, że ubytek podatku CIT ujęty w Ocenie Skutków Regulacji zostanie jednostkom samorządu terytorialnego zrekompensowany.

Podczas dyskusji poruszono też kwestię wydłużenia rozluźnienia zapisów art. 242 i 243 u.f.p. dotyczących równowagi dochodów i wydatków bieżących, która obowiązuje tylko do końca br. Na wniosek współprzewodniczącego ze strony samorządowej wiceminister Sebastian Skuza obiecał przeanalizować możliwość wydłużenia tego okresu na 3 lata, zgodnie z postulatem samorządów.

W sprawach różnych poruszono kwestię zgłoszoną przez Związek Powiatów Polskich a dotyczącą charakteru odsetek bankowych od środków dotacji celowej otrzymywanej przez samorządy z tytułu realizacji zadań z zakresu administracji rządowej. Do ZPP docierają bowiem głosy, że wojewodowie domagają się zwrotu tychże odsetek, natomiast w ocenie ZPP nie istnieje podstawa prawna dla tego typu działań. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów ustosunkują się do przedstawionego zagadnienia podczas kolejnego posiedzenia Zespołu.

Czw., 27 Sp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka