Nowelizacja skierowanego do konsultacji społecznych rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego polega na ustaleniu nowego terminu zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach i tym samym wydłużeniu o kilka dni okresu ferii letnich.
Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, obecnie zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach kończą się w ostatni piątek czerwca. Najwcześniej może to nastąpić 24 czerwca, a najpóźniej – 30 czerwca (wówczas ferie letnie trwają równo dwa miesiące). W wyniku nowelizacji rozporządzenia, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą kończyć się w najbliższy piątek po 20 czerwca, co oznacza, że najwcześniej może to nastąpić 21 czerwca, a najpóźniej – 27 czerwca. Zatem czas realizacji zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym zostanie skrócony o kilka dni.
Jak wskazują projektodawcy skrócenie czasu przeznaczonego na zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym nie będzie miało negatywnego wpływu na realizację w szkołach podstawy programowej kształcenia ogólnego. Istnieje ogromne zapotrzebowanie społeczne na utrzymanie tradycji polskiej oświaty, zgodnie z którą zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach kończą się w drugiej połowie czerwca, ale nie w ostatnim dniu tego miesiąca.
Ponadto, skrócenie czasu przeznaczonego na realizację zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym pozwoli na wcześniejsze rozpoczęcie, a w konsekwencji również zakończenie postępowania rekrutacyjnego do szkół.
Projekt rozporządzenia przewiduje również dwie zmiany o charakterze dostosowującym:
1) w § 5 w ust. 2 w pkt 1 uchyla się regulację dotyczącą sprawdzianu przeprowadzanego w klasie VI szkoły podstawowej. Zgodnie z ustawą z dnia 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (ustawa została podpisana przez Prezydenta RP w dniu 6 lipca br. i obecnie oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw)od 1 września 2016 r. likwiduje się obowiązkowy sprawdzian przeprowadzany w klasie VI szkoły podstawowej;
2) w § 5 w ust. 2 w pkt 1 w lit. b wprowadzono określenie „egzamin gimnazjalny” zamiast określenia „egzamin przeprowadzany w ostatnim roku nauki w gimnazjum” zgodnie z art. 3 pkt 21b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
Projekt będzie przedmiotem obrad lipcowego posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury Sportu KWRiST.