Wydanie rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania konkursu na stanowisko dyrektora publicznej placówki doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym, publicznej placówki doskonalenia nauczycieli szkół artystycznych oraz publicznej placówki doskonalenia nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy nauczają w szkołach rolniczych jest konieczne ze względu na zmiany wprowadzone ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.
Powyżej wskazana nowelizacja ustawy wprowadza zmiany w zakresie powoływania i odwoływania ze stanowiska dyrektora:
- placówki doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym, prowadzonej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, o której mowa w art. 5 ust. 3b pkt 1 lit. b ustawy o systemie oświaty,
- placówki doskonalenia nauczycieli szkół artystycznych, prowadzonej przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, o której mowa w art. 5 ust. 3c ustawy o systemie oświaty,
- publicznej placówki doskonalenia nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy nauczają w szkołach rolniczych, prowadzonej przez ministra właściwego do spraw rolnictwa, o której mowa w art. 5 ust. 3d pkt 2 ustawy o systemie oświaty.
Na podstawie przepisów art. 36a ust. 1a – 1 c ustawy o systemie oświaty dyrektor placówki prowadzonej przez właściwego ministra będzie powoływany przez organ prowadzący po przeprowadzeniu konkursu, a powołanie i odwołanie ze stanowiska będzie odbywało się na zasadach określonych w przepisach Kodeksu pracy dotyczących nawiązania stosunku pracy na podstawie powołania.
W ustawie określono również wymagania jakie musi spełniać kandydat na dyrektora centralnej placówki doskonalenia nauczycieli (przepisy art. 36 ust. 1e ustawy).
Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania uzyskał natomiast, w przepisach art. 36a ust. 1f i 1g ustawy, upoważnienie, do określenia - w porozumieniu, z ministrem właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz z ministrem właściwym do spraw rolnictwa i rozwoju wsi – w drodze rozporządzenia:
- stażu pracy wymaganego od osoby zajmującej stanowisko dyrektora placówki,
- sposobu i trybu przeprowadzania konkursu oraz składu i trybu pracy komisji konkursowej, uwzględniając sposób ogłaszania konkursu,
- sposobu wyłaniania kandydata,
- sposobu sprawowania nadzoru nad prawidłowością postępowania konkursowego oraz trybu unieważnienia konkursu.
Rozporządzenie to - zgodnie z art. 36a ust. 1g ustawy - może określać dodatkowe wymagania jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora.
W projektowanym rozporządzeniu nie zmieniają się dotychczasowe, określone w przepisach rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli, wymagania dotyczące stażu pracy wymaganego od kandydata na stanowisko dyrektora centralnej placówki doskonalenia nauczycieli. Utrzymano wymóg posiadania przez kandydata na dyrektora co najmniej pięcioletniego stażu pracy pedagogicznej na stanowisku nauczyciela lub pięcioletniego stażu pracy dydaktycznej na stanowisku nauczyciela akademickiego, lub co najmniej pięcioletniego stażu pracy, w tym co najmniej dwuletniego stażu pracy na stanowisku kierowniczym.
Jako dodatkowe, określone w § 2 ust. 1 i 2 projektowanego rozporządzenia, wskazano wymagania dotyczące:
- posiadania obywatelstwa polskiego, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz Konfederacji Szwajcarskiej,
- posiadania znajomości regulacji prawnych z zakresu prawa oświatowego, zamówień publicznych, finansów publicznych, zarządzania projektami współfinansowanymi ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wskazano również, że od osoby przystępującej do konkursu można wymagać dodatkowo znajomości języka obcego na poziomie wskazanym w ogłoszeniu.
Nie zmienia się – określony obecnie przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli, skład komisji konkursowej, do której wchodzą:
- czterej przedstawiciele ministra prowadzącego placówkę,
- po jednym przedstawicielu zakładowych organizacji związkowych, z tym że przedstawiciel związku zawodowego nie może być zatrudniony w placówce, której konkurs dotyczy,
- jeden nauczyciel zatrudniony w placówce, wyłoniony na warunkach określonych w statucie placówki.
Łączna liczba przedstawicieli ministra prowadzącego centralną placówkę doskonalenia nauczycieli nie może być mniejsza niż łączna liczba pozostałych przedstawicieli, a w przypadku placówki nowo zakładanej skład komisji konkursowej określa prowadzący tę placówkę minister.
Podobnie jak dotychczas uregulowano kwestie dotyczące sposobu ogłoszenia konkursu i sposobu sprawowania nadzoru nad prawidłowością postępowania konkursowego.
Konkurs na stanowisko dyrektora centralnej placówki doskonalenia nauczycieli ogłasza prowadzący tę placówkę minister, uwzględniając niezbędne informacje jakie powinny być zawarte w ogłoszeniu, w tym m.in. informacje o wymaganiach wobec kandydata na dyrektora, wykaz dokumentów wymaganych od kandydata, informacje o sposobie i terminie składania ofert oraz sposobie powiadamiania osób, które złożyły oferty oraz o terminie i miejscu przeprowadzania postępowania konkursowego.
Projekt rozporządzenia określa również warunki podjęcia pracy przez komisję konkursową (w obecności 2/3 składu), przebieg dwuetapowego postępowania konkursowego oraz sposób wyłaniania kandydata na stanowisko dyrektora.
Projekt rozporządzenia wskazuje, jakie informacje powinny być zawarte w protokole z przeprowadzonego postępowania konkursowego i określa sposób postępowania komisji konkursowej po zakończeniu konkursu.
Projekt rozporządzenia przewiduje, w ramach nadzoru nad prawidłowością postępowania konkursowego, możliwość unieważnienia konkursu i zarządzenia ponownego jego przeprowadzenia w razie stwierdzenia przez ministra prowadzącego centralną placówkę doskonalenia nauczycieli:
- nieuzasadnionego niedopuszczenia kandydata do postępowania konkursowego;
- przeprowadzenia przez komisję postępowania konkursowego bez wymaganego udziału 2/3 jej członków;
- innych nieprawidłowości, które mogą mieć wpływ na wynik postępowania konkursowego.
Projekt będzie przedmiotem obrad lipcowego posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST.