W dniu 13 lutego zebrały się dwa zespoły Komisji Wspólnej: Zespół ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli oraz Zespół ds. Społeczeństwa Informacyjnego. Podobnie jak w poprzednim tygodniu część obrad odbyły wspólnie.
Część wspólna dotyczyła projektu założeń projektu ustawy o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego. Nie wzbudził on większych zastrzeżeń – w dużej mierze dzięki temu, że był już wstępnie przedyskutowany kilka miesięcy wcześniej na Komisji Wspólnej, a zgłoszone wówczas uwagi zostały rozważone przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Zespół ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli
1) kierunkowo zaakceptował pomysł nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych w zakresie dotyczącym określenia wyższych stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych w niższych kategoriach zaszeregowania oraz możliwości ujednolicenia tabeli minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego w urzędach i jednostkach organizacyjnych;
2) pozytywnie zaopiniował:
a) projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie sposobu i trybu pokrywania należności i opłat mieszkaniowych osobom spełniającym powszechny obowiązek obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz członkom ich rodzin,
b) projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobu ustalania i trybu wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy odbywającym ćwiczenia wojskowe.
Z kolei Zespół ds. Społeczeństwa Informacyjnego pozytywnie zaopiniował:
1) projekt rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie udzielania pomocy finansowej na tworzenie usług i aplikacji wykorzystujących e-usługi publiczne i informacje sektora publicznego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020;
2) projekt rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie udzielania pomocy finansowej na cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki oraz cyfrowe udostępnienie zasobów kultury w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.
Ze sprzeciwem spotkał się natomiast projekt zarządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie powołania Zespołu do spraw koordynacji działań w obszarze e-administracji, udostępniania informacji sektora publicznego oraz rozwoju kompetencji cyfrowych. Zebrani uznali tworzenie kolejnego Zespołu o kompetencjach pokrywających się częściowo z innymi, już istniejącymi podmiotami za wątpliwe. Co prawda argumentacja Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wskazująca na konieczność znalezienia forum wypracowania linii demarkacyjnej między PO Polska Cyfrowa a regionalnymi programami operacyjnymi, a także koordynacji działań w ramach programów zostały uznane za zasadne, ale nie miały odzwierciedlenia w treści projektu. Dalsza dyskusja odbędzie się zatem po przedstawieniu nowej wersji.