Zgodnie z postulatami korporacji samorządowych szczebla gminnego Ministerstwo Finansów zaproponowało zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dodatku energetycznego otrzymanego przez odbiorcę wrażliwego energii elektrycznej.
Ustawodawca przy wprowadzaniu do ustawy – Prawo energetyczne dodatku energetycznego nie przewidział zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych polegającej na dodaniu w ustawie zwolnienia przedmiotowego obejmującego te właśnie świadczenie (wzorem chociażby dodatku mieszkaniowego, który jest objęty ustawowym zwolnieniem). W efekcie dodatek energetyczny jest kwalifikowany jako przychód z innych źródeł. Oznacza to z jednej strony obowiązek corocznego sporządzenia przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) przyznającego i wypłacającego dodatek energetyczny informacji PIT-8C i przesłania jej beneficjentowi dodatku, który z kolei musi go uwzględnić w podstawie opodatkowania. Stan taki jest całkowicie nieracjonalny, gdyż z jednej strony nakłada obciążenia podatkowe na świadczenie wypłacane z powodu trudnej sytuacji finansowej, a z drugiej – zmusza administrację publiczną do wykonywania działań, których koszty są znaczące w porównaniu z potencjalnie możliwym do uzyskania podatkiem.
Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych jest rozpatrywany przez Zespół ds. Systemu Finansów Publicznych w trybie obiegowym.