Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie

W tym tygodniu w parlamencie fotolia.pl
Najbliższe posiedzenia Sejmu zaplanowane zostało na bieżący tydzień w środę, czwartek i piątek. Posiedzenie Senatu odbędzie się w czwartek i w piątek. Na towarzyszących obradom posiedzeniach komisji pojawią się tematy dotykające funkcjonowania samorządu terytorialnego.
 
Środa, 27 kwietnia
 
Swoje prace kontynuować będzie w środę sejmowa podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 323). Na ostatnim posiedzeniu posłowie podkomisji odrzucili wszystkie poprawki zgłaszane przez przedstawicieli środowiska samorządowego. Przy tej okazji można wspomnieć, że nazajutrz komisja cyfryzacji wysłucha informacja ministra cyfryzacji o wysokości opłat za zajęcie pasa drogowego dla inwestycji telekomunikacyjnych i ich wpływie na utrzymanie regionalnych sieci szerokopasmowych realizowanych przez samorządy województw.
 
Sejmowa komisja infrastruktury zapozna się z informacją resortu infrastruktury i budownictwa na temat aktualnego stanu realizacji projektów kolejowych, dofinansowanych z budżetu unijnego 2007-2013 oraz szczegółowego planu realizacji Krajowego Programu Kolejowego do 2023. Na połączonym posiedzeniu komisji ochrony środowiska, rolnictwa oraz samorządu terytorialnego omówiona zostanie petycja Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich z Bielawy w sprawie zmiany ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Z kolei komisja polityki społecznej rozpatrzy rządowy projekt nowelizacji kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw (druk nr 382). 
 
Tego dnia w Senacie z inicjatywy komisji gospodarki narodowej odbędzie się seminarium na temat perspektyw rozwoju spółdzielczości w Polsce i UE. Referaty przedstawią przedstawiciele środowiska: eksperci Krajowej Rady Spółdzielczej, Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych, Kasy Krajowej SKOK oraz parlamentarzyści. Na koniec przewidziano przyjęcie stanowiska z rekomendacjami warunków dla lepszego wykorzystania potencjału spółdzielczości dla społeczno-gospodarczego rozwoju Polski.
 
Czwartek, 28 kwietnia
 
Sejmowa komisja edukacji oraz jej podkomisje zajmą się w czwartek współpracą jednostek samorządu terytorialnego z kuratoriami oświaty oraz rolą i znaczeniem doskonalenia nauczycieli w systemie polskiej edukacji. Rozpatrzą także projekt inicjatywy ustawodawczej komisji, dotyczącej zmiany ustawy o systemie oświaty w zakresie przepisów rekrutacyjnych do szkół prowadzących działalność eksperymentalną. Wysłuchają również informacji MEN na temat wsparcia kształcenia zawodowego z funduszy unijnych.
 
Z kolei na posiedzeniu komisji samorządu terytorialnego przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych i Porozumienia Strzeleńskiego zapoznają posłów z potrzebami zmian w prawie energetycznym w zakresie finansowania przez gminy oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych. Drugim tematem poruszanym na posiedzeniu będą zasady realizacji projektów samorządowych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W przeddzień podkomisja stała ds. ustroju samorządu terytorialnego komisji samorządu zajmie się kierunkami zmian referendum lokalnego, w tym kwestią progu frekwencyjnego.
 
Źródło: sejm.gov.pl, senat.gov.pl
Śr., 20 Kw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża