Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie

W tym tygodniu w parlamencie fotolia.pl

W obu izbach parlamentu odbędą się w nadchodzącym tygodniu posiedzenia. Sejm zbierze się w dniach od 9 do 11 marca. A Senat: 9 i 10 marca. Jednak ciekawe z punktu widzenia samorządów sprawy poruszane będą na posiedzeniach sejmowych komisji.

Odszkodowania za szkody

Komisje rolnictwa oraz ochrony środowiska rozpatrzą poselski projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie (druk nr 219). Przewiduje on uregulowanie zasad dochodzenia odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę łowną. Zarówno Związek Powiatów Polskich, jak i Związek Gmin Wiejskich RP pozytywnie zaopiniowały projekt. Jednak zastrzeżenia ZPP budzi propozycja, by wniosek o dokonanie oględzin i szacowanie szkód składany był do wójta, który przekaże go wojewodzie. Wydłuży to niepotrzebnie postępowanie. Poza tym wątpliwy jest nakładany na sołtysa obowiązek potwierdzania pięcioletniego stażu prowadzenia gospodarstwa rolnego osobie starającej się o wpis na listę rzeczoznawców. Sołtys nie ma takich możliwości i środków do tego. Poza tym samo sformułowanie "prowadzenie gospodarstwa" jest nieprecyzyjne. ZGW zgłosił do projektu szereg uwag, z którymi można zapoznać się tutaj.

NIK kontroluje

Komisja cyfryzacji oraz komisja środowiska zapoznają się z informacją Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli postępowania administracyjnego związanego z budową i funkcjonowaniem stacji bazowych telefonii komórkowej. Kontrola przeprowadzona została w urzędach trzech miast: Warszawy, Krakowa i Lublina. Z wynikami można zapoznać się tutaj. Z kolei posłowie komisji edukacji wysłuchają informacji NIK o wynikach kontroli wykonywania wybranych zadań oświatowych przez jednostki samorządu terytorialnego. Można zapoznać się nią tutaj. A posłowie z komisji samorządu wysłuchają wnioków kontroli dotyczącej realizacji zadań publicznych przez spółki tworzone przez jednostki samorządu terytorialnego. Można ją przeczytać tutaj

Podwyższyć dotację gminom

Komisja edukacji oraz komisja samorządu przeprowadzą pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty (druk nr 264). Autorami nowelizacji są posłowie PO. Zaproponowali podwyższenie dotacji przedszkolnej na dziecko sześcioletnie do wysokości subwencji oświatowej, przysługującej gminie w danym roku budżetowym na ucznia szkoły podstawowej. Autorzy nowelizacji argumentują, że wprowadzona przez obecny rząd zmiana wieku rozpoczynania obowiązku szkolnego skutkuje drastycznym ograniczeniem wysokości subwencji oświatowej dla samorządów prowadzących szkoły podstawowe. Stąd proponowane rozwiązanie. Z projektem można zapoznać się tutaj. Minister sportu przekaże posłom z komisji kultury fizycznej informację na temat efektów akcji „Stop zwolnieniom z WF-u”.

Źródło: sejm.gov.pl, senat.gov.pl

Czw., 3 Mrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża