Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie

W tym tygodniu w parlamencie fotolia.pl
Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowano na 15 i 16 grudnia, a Senatu na kolejne dwa dni: 17 i 18 grudnia. W porządku sejmowym znalazły m.in. sprawozdania komisji z rozpatrzenia wniesionych projektów ustaw, o których osobno piszemy w dziale Legislacja.

W planie obrad Sejmu znalazł się m.in. projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2016. Związek Powiatów Polskich skierował do Sejmu kategoryczny sprzeciw wobec powielania rozwiązania wprowadzonego do ustawy okołobudżetowej na 2015 r. Przepisy art. 32 zaskarżone zostały do Trybunału Konstytucyjnego przez Powiat Strzyżowski. Istota problemu polega na zapisie, iż na realizację zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży, jednostka samorządu terytorialnego przeznacza środki w wysokości nie mniejszej niż wynikająca z podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla JST. Wprowadzanie tego odgórnego limitu i to w takiej wysokości, podczas gdy pieniądze z części oświatowej subwencji nie pokrywają kosztów realizacji nałożonych na samorządy zadań, budzi zdecydowany sprzeciw. Przepis został wprowadzony bez konsultacji z samorządami, wbrew ich zdecydowanemu stanowisku.
 
Wśród tematów zaplanowanych do poruszenia na posiedzeniach komisji towarzyszących obradom planarnym Sejmu, znalazła się m.in. informacja Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli ochrony zasobów w muzeach samorządowych. Informacja zostanie przedstawiona na posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, w środę 16 grudnia.
 
Źródło: sejm.gov.pl, senat.gov.pl
Czw., 10 Gr. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża