Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jaka ma być przyszła polityka miejska? Warsztaty na temat potencjalnej ustawy w Ministerstwie Funduszy

Jaka ma być przyszła polityka miejska? Warsztaty na temat potencjalnej ustawy w Ministerstwie Funduszy fotolia.pl

W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej odbyły się warsztaty mające na celu omówienie założeń ewentualnej ustawy o rozwoju miast. Uczestnicy, podzieleni na stoliki, omawiali kilka zagadnień.

Jak określono na wstępie, przyjęcie ustawy o rozwoju miast wynika z Krajowej Polityki Miejskiej 2030, w którym to dokumencie wskazano konieczność stworzenia ustawy regulującej zagadnienia polityki miejskiej, by wzmocnić jej rolę w polityce rozwoju. Według organizatorów polityka miejska w ustawie powinna zostać zdefiniowana adekwatnie do współczesnych i przyszłych wyzwań, ustawa powinna określać przesłanki jej kształtowania oraz uszczegóławiać krajowego, regionalnego i lokalnego wymiaru prowadzenia polityki miejskiej.

Dlatego pod rozwagę poddano także kwestie ewentualnej ustawy metropolitalnej oraz miejskich obszarów funkcjonalnych.

Dlatego trzema tematami, jakimi zajmowali się uczestnicy warsztatów były polityka miejska jako taka, związki metropolitalne oraz współpraca w miejskich obszarach funkcjonalnych.

Uczestnicy zostali podzieleni na sześć grupek (tzw. stolików), które dyskutowały wewnątrz siebie na temat tez przedstawianych przez prowadzących. Każdy stolik omówił wszystkie trzy ww. zagadnienia. Debatowano m.in. nad potrzebą ogólnokrajowej strategii terytorialnej, z czym ma się wiązać polityka miejska, kwestią możliwości opuszczenia metropolii przez daną jednostkę samorządu terytorialnego oraz ramami współpracy między samorządami. W toku rozmów zauważano, że wiele zależy od potencjału demograficznego terenów, celu dla jakich miałyby być powoływane metropolie lub organizowana współpraca międzysamorządowa, wyszczególniano kwestie transportu i zarządzania przestrzennego oraz oczywiście finansowanie zadań miast lub obszarów miejskich.

Rekomendacje, uwagi i komentarze uczestników były zbierane przy stolikach przez organizatorów, którzy mają je zsyntetyzować i przedstawić w formie podsumowania spotkania. Z wstępnie przedstawionych przez organizatorów wniosków wynika, że ewentualna ustawa metropolitalna powinna być ramowa, zawierając otwarty i szeroki katalog zadań fakultatywnych dla metropolii. Wybrzmiał także postulat wzmocnienia roli powiatu (kompetencyjnie i finansowo) jako rzeczywistego miejskiego obszaru funkcjonalnego.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządów, korporacji samorządowych, ministerstw oraz środowiska naukowego. Na zaproszenie organizatorów w warsztatach wziął udział również przedstawiciel Związku Powiatów Polskich. Organizatorzy zapowiedzieli kolejne tego typu spotkania.

Pt., 17 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński