Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kontrola dotacji oświatowej - czy będą jakieś zmiany?

Kontrola dotacji oświatowej - czy będą jakieś zmiany? fotolia.pl

Sejmowa Komisja ds. Petycji skierowała do MEiN dezyderat w sprawie zmiany art. 36 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (kontrola dotacji). 

Komisja zwróciła się do resortu edukacji o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: Jaka jest znana Ministrowi Edukacji i Nauki skala nadużyć w zakresie pozyskiwania dotacji od samorządów? Jakie są powody braku możliwości przeprowadzania kontroli wydatkowanych środków w czasie trwania bieżącego roku szkolnego? Czy planowane są obecnie zmiany w przepisach regulujących przedmiotową problematykę? Pełna treść dostępna tutaj 

Odpowiedzi na powyższy dezyderat udzielił minister Dariusz Piontkowski. Jak wskazał Pan Minister resort nie ma narzędzia do gromadzenia danych, o które wnioskuje komisja. Jednakże na podstawie wyników kontroli NIK oraz informacji przekazywanych przez podmioty odpowiedzialne za oświatę publiczną rozpoczęto proces optymalizacji zasad dofinansowania niepublicznych szkół policealnych i liceów ogólnokształcących (tzw. dotacja za uczestnictwo i dotacja za zdany egzamin). Jednocześnie Pan Minister zauważył, że w petycji trafnie zidentyfikowano grupę niepublicznych szkół, co do których najczęściej są zgłaszane zastrzeżenia związane z gospodarowaniem środkami publicznymi. Odpowiedzią m.in. za głosy z petycji ma być w ocenie ministra Dariusza Piontkowskiego planowane rozpoczęcie prac przez grupę roboczą ds. nowelizacji ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, która powstała przy Zespole ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST. 

Zdaniem Pana Ministra zmiany w powyższym zakresie powinny mieć charakter bardziej kompleksowy, poprzedzony analizą zidentyfikowanych problemów oraz ich przyczyn. W ocenie MEiN zaproponowane w dezyderacie zmiany art. 36 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych nie rozwiązałyby wszystkich problemów sygnalizowanych przez organy dotujące niepubliczne przedszkola, szkoły i placówki. 

Pełna treść odpowiedzi dostępna tutaj 

Pt., 14 Lp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka