Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Farmaceuta funkcjonariuszem publicznym

Farmaceuta funkcjonariuszem publicznym fotolia.pl

Prezydent podpisał projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o zawodzie farmaceuty. Ustawa ma na celu przyznanie farmaceutom oraz technikom farmaceutycznym szczególnej ochrony prawnej w czasie wykonywania przez nich czynności w ogólnodostępnych aptekach lub punktach aptecznych.

Zgodnie z ustawą farmaceuta oraz technik farmaceutyczny, podczas i w związku z wykonywaniem w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym określonych przepisami prawa czynności, będą korzystać z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni po dniu ogłoszenia.

Jak wskazywała przy pracach nad projektem Naczelna Rada Aptekarska, która zwróciła się o ochronę prawną, farmaceuci od dłuższego czasu spotykali się z atakami i agresją, zwłaszcza ze względu na szczepienia przeciw COVID-19 i pobieranie wymazów, a także w związku z egzekwowaniem obowiązku noszenia maseczek w aptekach.

W związku z nowelizacją ustawy, groźby kierowane pod adresem farmaceuty będą ścigane z urzędu i zagrożone karą.

 

Czw., 23 Czrw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek