Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Panowie po wojsku - obowiązek meldunkowy wiecznie żywy

Choć polska armia ulega uzawodowieniu dalej utrzymywana jest instytucja wojskowego obowiązku meldunkowego. Co ciekawsze – jego zakres utrzymywany jest niezależnie od tego, że w powszechnym obowiązku meldunkowym wprowadzane są ułatwienia. Do tej pory zdarzenia związane ze zmianą miejsca pobytu zgłaszane były wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) łącznie ze spełnieniem obowiązku meldunkowego wynikającego z przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Po zmianach nie musimy zgłaszać w ramach ewidencji ludności wyjazdu za granicę na okres dłuższy niż trzy miesiące (obowiązek taki dotyczy obecnie wyjazdów trwających dłużej niż sześć miesięcy). Wojskowy obowiązek meldunkowy zostaje jednak utrzymany. Wyjazd za granicę trwający dłużej niż trzy miesiące a krócej niż sześć będzie dalej zgłaszany, tyle że… wojskowemu komendantowi uzupełnień.

Zmiana ta jest jedną z dokonywanych na mocy rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wojskowego obowiązku meldunkowego, obowiązku powiadamiania wojskowego komendanta uzupełnień oraz uzyskiwania zezwolenia na wyjazd i pobyt za granicą. Inne zmiany dotyczą w szczególności rezygnacji z obowiązku zgłaszania przedłużenia pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące oraz dostosowania regulacji proceduralnych do nowych zasad funkcjonowania ewidencji ludności.

Projekt rozporządzenia został skierowany do zaopiniowania na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli.

Śr., 1 Lt. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski