Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli od 1 stycznia 2023 r.

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli od 1 stycznia 2023 r. fotolia.pl

Do opiniowania w ramach Komisji Wspólnej resort edukacji przekazał nowelizację rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

Jednym z powodów zmiany rozporządzenia jest zmiana stawek minimalnego wynagrodzenia za pracę, która w roku 2023 nastąpiła już od 1 stycznia (3490 zł), a druga zmiana nastąpi 1 lipca (3600 zł).

Wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli z pierwszej grupy zaszeregowania płacowego (tj. posiadających tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym) wyniesie dla nauczycieli:

  1. nieposiadających stopnia awansu zawodowego (nauczycieli początkujących) – wzrost o 266 zł;
  2. mianowanych – wzrost o 293 zł;
  3. dyplomowanych – wzrost o 326 zł.

Dla nauczycieli z drugiej grupy zaszeregowania płacowego (tj. posiadających tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych, pozostałe wykształcenie), wzrost minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego wyniesie – dla nauczycieli:

  1. nieposiadających stopnia awansu zawodowego (nauczycieli początkujących) – wzrost o 271 zł;
  2. mianowanych – wzrost o 275 zł;
  3. dyplomowanych – wzrost o 282 zł.

Jak wskazuje resort edukacji kwota bazowa dla nauczycieli, o której mowa w art. 9 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 2023 (www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/Przebieg, niezakończone prace nad ustawą) została ustalona w wysokości 3981,55 zł i gwarantuje wzrost średnich wynagrodzeń nauczycieli o 7,8% w stosunku do średnich wynagrodzeń obowiązujących od 1 września 2022 r. Wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli implikuje zaś wzrost wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli i zależnych od niego dodatków.

Z projektem rozporządzenia można zapoznać się tutaj.

Śr., 25 St. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka