Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowelizacja prowadzenia zasobu geodezyjnego. Projekt rozporządzenia w konsultacjach publicznych

Nowelizacja prowadzenia zasobu geodezyjnego. Projekt rozporządzenia w konsultacjach publicznych fotolia.pl

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Według projektodawców potrzeba nowelizacji wynika z upływu terminu określonego w § 19 zmienianego rozporządzenia. Przepis ten ma charakter przejściowy i stanowi, że materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w postaci nieelektronicznej przyjęte do zasobu przed wejściem w życie rozporządzenia przetwarza się sukcesywnie do postaci dokumentów elektronicznych, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2022 r.

Zatem do tego właśnie dnia organy prowadzące zasób geodezyjny (w tym powiaty) miały czas na przetworzenie swoich zasobów w formę elektroniczną.

MRiT proponuje wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym organ prowadzący zasób, do którego wpłynie zgłoszenie prac geodezyjnych lub wniosek dot. udostępnienia materiałów zasobu w postaci elektronicznej, będzie miał obowiązek udostępnić te materiały w takiej właśnie formie.

Jeżeli wniosek dotyczyłby materiału zasobu, który nie posiada formy elektronicznej, to organ w celu udostępnienia musiałby go niezwłocznie zeskanować (przetworzyć do postaci dokumentu elektronicznego).

O ile projektodawcy nie przewidują, że nowelizacja spowoduje jakiekolwiek skutki finansowe dla JST, o tyle czaso- i kosztochłonna może być realizacja udostępnienia materiału znacznych rozmiarów, szczególnie w kontekście obowiązku niezwłocznego przetworzenia takiego materiału do postaci cyfrowej.

Przewiduje się, że rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Z treścią projektu rozporządzenia można zapoznać się tutaj.

Wt., 24 St. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak