Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przerejestrowanie ciągnika na podstawie aktu notarialnego o przeniesieniu gospodarstwa rolnego

Przerejestrowanie ciągnika na podstawie aktu notarialnego o przeniesieniu gospodarstwa rolnego fotolia.pl

Czy można przerejestrować ciągnik rolniczy na podstawie dowodu własności jakim jest akt notarialny z 1985 roku, na podstawie którego rodzice przekazują synowi i synowej gospodarstwo rolne wraz z całym inwentarzem i wszystkimi częściami składowymi.

Odpowiedź:
Na dzień sporządzenia aktu notarialnego obowiązywało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1964 r. w sprawie przenoszenia własności nieruchomości rolnych, znoszenia współwłasności takich nieruchomości oraz dziedziczenia gospodarstw rolnych. (tekst pierwotny: Dz. U. 1964 r. Nr 45 poz. 304; tekst jednolity: Dz. U. 1983 r. Nr 19 poz. 86).

Zgodnie z §2 ust. 1 tego rozporządzenia za gospodarstwo rolne uważa się wszystkie należące do tej samej osoby (osób) nieruchomości rolne, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą wraz z budynkami, urządzeniami, inwentarzem żywym i martwym, zapasami oraz prawami i obowiązkami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Ciągnik można zakwalifikować zarówno do urządzeń jak i do inwentarza martwego. Co do zasady zatem przeniesienie na nabywcę gospodarstwa rolnego jest równoznaczne z przeniesieniem własności ciągnika rolniczego, który służył do pracy w tym gospodarstwie rolnym i należał do zbywcy gospodarstwa rolnego.

Wyjątkiem byłaby sytuacja gdzie w akcie notarialnym wyłączono by przeniesienie własności niektórych składników majątkowych. Również nie pociąga za sobą przeniesienia własności ciągnika rolniczego przeniesienie na inna osobę wyłącznie nieruchomości rolnej.
Jeżeli ciągnik był wcześniej zarejestrowany konieczne jest oczywiście przedłożenie przez zainteresowanego dowodu rejestracyjnego.
Ewentualne spory dotyczące własności powinien między właścicielem obecnym i byłym należy do właściwości sądu powszechnego. Wyniki takiego postępowania mogą podważyć treść aktu notarialnego. O prawie własności nie może natomiast rozstrzygać organ administracji publicznej.

Pon., 11 Czrw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel